Voorstel aan de raad tot instelling van een schoolcommis sie ter bevordering van de belangen van het onderwijs. Als deelnemers voor die commissie worden voorgesteld pastoor Th. Engering, dominee A. van Poelgeest, de beide wethouders J.M. Goes en P.J. Valkering en de raadsleden G. Louter en P. Twisk, Dr. J.W. Jacobi (Duin en Bosch) en J.A. Verder (gemeentesecretaris). De voorzitter zegt dat het wenselijk is om riolering in het dorpscentrum aan te leggen en te beginnen met een gedeelte, bijvoorbeeld vanaf het raadhuis tot de Kramers weg. Raadslid Spaansen zou eerst de wegen eens wat wil len verbeteren. Wethouder Goes pleit voor de riolering, zijnde in het belang van de neringdoenden en voor hun klanten die met slecht weer planken moeten leggen om in de winkels te komen. Besloten wordt om een kostenraming te laten opmaken. Aanpassing van de politieverordening met de bepaling dat de maximumsnelheid voor rijwielen en motorrijtui gen wordt vastgesteld op 10 km per uur op de Dorpsstraat vanaf de overweg tot de r.-k. kerk en te Bakkum vanaf G. Levering (Heereweg 72) tot aan de lagere school. Jac. Lute krijgt eervol ontslag als lantaarnopsteker. 1 april 1914 Akte van aanstelling van Cornelis Bakker, gemeenteveld wachter, als gemeentebode en schoonmaker van het raad huis voor f 25,- per jaar. 24 april 1914 Opgave aan de inspecteur der directe belastingen te Alkmaar van de vergunninghouders voor de verkoop van sterke drank en de huurwaarde voor het bedrijf: H. van Benthem f 294,25 wijk A, nr. 121 De Vriendschap J.B. Koopman 246,00 wijk A, nr. 71 De Rustende Jager Ant. van Benthem 117,75 wijk A, nr. 31 hoek Dorpsstraat-Burg. Mooijstraat M. Olgers 99,50 wijk A, nr. 56 Burg. Mooijstraat D. Bakker 103,25 wijk A, nr. 29 P. Schotvanger 166,25 wijk A, nr. 49 Burg. Mooijstraat (De Harmonie) D. Tromp 75,75 wijk B, nr. 198 L. Burgering 78,00 wijk C, nr. 356 Bakkummerstraat W. Joosten 66,75 wijk E, nr. 473 nu hotel Borst Jo Borst 90,00 wijk E, nr. 462 café De Onderneming aan de Heereweg (nu nr. 12). C. Castricum 85,25 wijk E, nr. 449 café De Goede Verwachting aan de Heereweg 20 mei 1914 Aan de bewaarschool wordt een subsidie van f100,- toe gekend. De Kennemer Electriciteitsmaatschappij te Bloemendaal geeft kennis van de aanleg van kabels voor de elektriciteit in de Rijksstraatweg. F. Donkers, directeur van de gemeentelijke gasfabriek te Beverwijk, wordt aangesteld als deskundige voor de con trole van de administratie van de gasfabriek alhier. 7 augustus 1914 De gemeente Amsterdam verzoekt het gemeentebestuur van Castricum om werkgevers te bewegen personeel te betrekken van het Gemeente Arbeidsbureau te Amster dam. Het aanbod van arbeidskrachten aan dit bureau is overweldigend groot, terwijl daartegenover zo goed als geen vraag naar arbeidskrachten staat, omdat handel en industrie voor een groot deel stil liggen. De achterlig gende gedachte is dat door de mobilisatie op het platteland een groot tekort aan arbeiders is ontstaan. Dit tekort zou kunnen worden verminderd door werkloze arbeiders uit Amsterdam op het platteland te plaatsen. 1 september 1914 P.J. Valkering wordt als wethouder herkozen. 16 september 1914 Op voorstel van de inspecteur der Posterijen en Telegrafie wordt in de plaats van J.B. van Benthem mej. Maria Cor nelia Res aangesteld als vervangend kantoorhoudster voor de telegraaf- en telefoondienst te Castricum. 30 september 1914 Aanbesteding van het slopen en ontruimen te Noord- Bakkum van de afgebrande boerderij die werd bewoond door de gebroeders Oudhuis (nog ongehuwd; zij kwamen in 1912 uit Obdam). Het puin is door de gemeente aange kocht ter verbetering van de Hoogeweg. De bewoners van Noord-Bakkum doen een verzoek om in plaats hiervan de Limmerweg te verbeteren. Al eerder op 18 maart van dat jaar heeft het gemeentebe stuur van Egmond-Binnen een herhaald verzoek aan de gemeente Castricum gedaan om het gedeelte van de Lim- merweg dat ligt in de gemeente Castricum te beharden. De gemeente Egmond-Binnen zou dan zorgen voor de behar- ding van dat gedeelte dat in haar gemeente ligt. Eerder is een dergelijk verzoek door Castricum al afgewezen. Daarna hebben op 14 april de bewoners van Noord-Bak- kum verzocht om het gedeelte van de Zanddijk of Lim- merweg, voor zover die onder de gemeente Castricum valt, te willen beharden. De toestand van genoemde weg is op sommige tijden van het jaar zo goed als onbruikbaar; "en wij, bewoners van het noordelijk gedeelte van Castricum, moeten zooveel deze 117

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 117