Castricum - Honderd jaar geleden Het jaar 1914 staat in het teken van het opstarten van de gemeentelijke gasfabriek. Er wordt een school commissie ingesteld die de belangen van het plaat selijke onderwijs behartigt en wordt bemand door notabelen uit het dorp. Verder laten de bewoners van Noord-Bakkum meer dere malen van zich horen over de noodzakelijke verbetering van de weg naar Limmen. Van het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog zijn er nog geen gevolgen merkbaar in de gemeentelijke stukken, afgezien van een oproep van het gemeen tebestuur van Amsterdam om werkloze arbeiders op het platteland in te zetten. De gebeurtenissen in Castricum van honderd jaar gele den zijn vooral ontleend aan de gemeenteraadsnotulen, de inkomende en uitgaande stukken van de gemeente Castricum, dossiers in het gemeentearchief, de provin ciale bladen, de burgerlijke standregisters etc. 1 januari 1914 Het gemeentebestuur bestaat uit burgemeester Johannes Mooij en de wethouders Joseph Goes en Petrus Valkering. De raadsleden zijn: Gerrit Pzn. Kuijs, Petrus Pzn. Kuijs, Pieter Twisk, Gerard Louter en Cornelis Spaansen. Castricum telt 3751 inwoners (inclusief bewoners Duin en Bosch). Dit aantal is op 31 december toegenomen tot 3908. In het jaar 1914 vestigen zich in onze gemeente 320 personen, terwijl er 222 naar elders vertrekken. Er worden in dit jaar 125 kinderen geboren, er overlijden 66 inwo ners en er worden 23 huwelijken gesloten. 7 januari 1914 Gedeputeerde Staten heeft het presentiegeld voor de raadsleden verhoogd van f 60 naar f 80,- per jaar en de jaarwedde van de wethouders van f 70,- naar f 100,-. 28 januari 1914 J.M. Goes wordt als wethouder herkozen. De functie van burgemeester en gemeentesecretaris was altijd gecombineerd. Burgemeester Mooij stelt voor deze combinatie te beëindigen. Per 1 februari wordt Johannes Anthonius Verder als gemeentesecretaris benoemd. 16 februari 1914 Gerrit Louter en Hendrikus Hemmer, vertegenwoordigers van het bestuur van 'de Hanze', de afdeling van de bond van handeldrijvende en industriële middenstanders in het bisdom Haarlem, hebben de bedoeling om een cursus aan te bieden in het boekhouden en verdere vakken. Zij doen een verzoek aan het college om een lokaliteit beschikbaar te stellen en daarnaast een subsidie van f 175,- te verlenen. 26 februari 1914 De jaarwedde van de secretaris wordt gesteld op f 1250,-. Daarnaast levert zijn aanstelling als Ambtenaar van de Burgerlijke Stand hem nog f 25,- extra op. De raad machtigt het college tot de aanschaf van een twee dehands schrijfmachine. M. Kools uit Bergen op Zoom krijgt een tijdelijke aanstel ling als stoker voor de gasfabriek. 3 maart 1914 Bij Koninklijk Besluit is aan de gemeente Castricum een voorschot uit Rijkskas toegekend van ten hoogste f25.300,- om de gemeente in staat te stellen een voorschot van een gelijk bedrag te verlenen aan de Vereniging 'Goed Wonen' voor de aankoop van grond en de bouw van 14 woningen. Deze woningen zijn aanbesteed voor een som van f25.335,-. 11 maart 1914 Wethouder Goes bespreekt de wenselijkheid tot het in gebruik nemen van een vuilniskar om bij de ingezetenen een keer per week het vuil op te doen halen. De heer Val- kering zou daarvoor dan een verordening willen maken tot het heffen van belasting voor diegenen die er gebruik van willen maken. 23 maart 1914 De kiezerslijst van leden van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraad is vastgesteld door B&W van Castricum; er zijn 601 kies gerechtigden. Kiesgerechtigd zijn alleen mannen met een minimum leeftijd van 25 jaar en met een goed inkomen. 25 maart 1914 Het r.-k. kerkbestuur verzoekt de gemeente om het lokaal, dat de gemeente bij de bewaarschool (de zusterschool) in gebruik heeft, voor 1 april te ontruimen. Door het grote aantal kinderen dat de bewaar-, naai- en breischool bezoekt, kan het schoollokaal niet langer gemist worden. Tevens verzoekt het kerkbestuur om een subsidie van f 300,- per jaar te verlenen aan de bewaarschool. De gemeente vraagt om het lokaal nog drie maanden te mogen gebruiken en gaat een lokaal voor het zesde leer jaar huren bij L.A. van Benthem (café De Vriendschap) voor f200,- per jaar. 116

Jaarboek Oud Castricum | 2015 | | pagina 116