Vm reorganisatie door te voeren. Gesteund door een aantal vrijwilligers is de bibliotheek na de oorlog weer op het oude adres gaan draaien. Rie Borst, onderwijzeres op de Augustinusschool, en later ook haar collega Ada Liefting, behoren tot die enthousiaste vrijwilligers. Rie houdt de administratie bij, leest veel en heeft een belangrijke stem bij de samenstelling van de collectie. Van de bescheiden inkomsten worden nieuwe boeken gekocht. Rie is vaste klant bij boekhandel Kühne in Alkmaar. Cees Stuifbergen overlijdt in 1949 waarna de zaak wordt voortgezet door zijn zoon Cornelis (Kees). Het winkel assortiment breidt zich uit en de ruimte in de winkel wordt te krap. Er moet naar een andere plaats worden uitgekeken. Het R.-K. Jeugd huis komt opnieuw in beeld. Rie Borst schreef een gedichtje over de verhuizing. 1 november 1955 is de dag die geen van jullie ooit vergeten mag. De dag waarop beheerder Kees de boekenschat z'n deurgat wees. En deze arme wezen lagen na een tijdje in de jeugdhuishal op een slordig rijtje. De kasten zijn toen fris gelucht en met veel zweten en gezucht is alles rap opgeborgen op zaterdagmiddag en maandagmorgen. Ideaal is de nieuwe plaats ook niet. In de zomermaanden wordt het Jeugdhuis ingericht als jeugdherberg en tussen mei en september moeten de boeken weer tijdelijk in de school worden geplaatst. Op het bruine kaftpapier is iedereen wel uitge keken en de boeken worden voortaan geplas tificeerd. De voorkant van de omslag wordt erop geplakt en plastic gaat er omheen. De vrijwilligers die aan deze klus werken, krijgen er 1,25 per uur voor. De verzameling ziet er nu een stuk leuker uit. Ada Meurs-Liefting: "We leenden een keer of drie per week uit. Van elke lezer was er een kaart en daar wer den de uitgeleende boeken op genoteerd. Er was een heel stel vrijwilligers bij betrokken. Ik herinner me de namen van Jaap de Nijs, Co Sloof, Rie Spijkerman en Rie Zijden bosch." De eerste contacten met de Katholieke Centrale voor Lec tuurvoorziening (KCVL) dateren uit de tijd dat de biblio theek nog in de boekhandel te vinden was. Toen was er ook al een soort bestuur, gevormd door de leerkrachten Harrie Wegdam en Rie Borst. De Centrale steunt ze met raad en daad. Ter aanvulling op het eigen bezit zijn er ook boeken uit een wisselcollectie beschikbaar. Zo'n 20 boeken vallen onder de zogenaamde 'streng voor behouden lectuur' en daarnaast zijn nog 200 exemplaren onder 'voorbehouden lectuur' geclassificeerd. Het waren boeken waarvoor je bijzondere toestemming van de uit leenkracht moest hebben om ze te mogen lezen. In het algemeen weren parochiebibliotheken zoveel mogelijk alle boeken die niet de 'katholieke geest' uitstralen of waarin bijvoorbeeld sprake is van echtscheiding of overspel. Langzamerhand begint de organisatie verder vorm te krij gen. Geholpen door de KCVL wordt in 1958 de Stichting Rooms Katholieke Openbare Leeszaal en Uitleenbiblio theek opgericht, waardoor de bibliotheek na zo'n dertig jaar niet meer onder het kerkbestuur valt en formeel zelf standig is. Het bestuur bestaat uit voorzitter Jac. Sloof (later opgevolgd door het hoofd van de Augustinusschool Th.J. Balink), secretaris Rie Borst en penningmeester A.C. Tuynman. De andere bestuursleden zijn: pastoor Minnebo, gemeenteontvanger N. de Nijs, onderwijzer H. Wegdam en de onderwijzeres A.C. Sneekes. 11 Naar de koffiekamer in het veilinggebouw De school krijgt eind zestiger jaren ruimtegebrek en de bibliotheek kan er in de zomermaanden niet meer naar toe. Beheerder Hurkmans van het Jeugdhuis laat de kasten maar tijdelijk in zijn huis zetten. Samen met de pastoor en directeur Dick Reumer van de KCVL wordt er gewikt en gewogen. Uiteindelijk is het bestuur van de veiling Ons Belang aan de Duinenboschweg bereid om de koffieka mer beschikbaar te stellen. Het probleem is alleen dat de fanfare er op vrijdagavond ook repeteert en gelijktijdig gebruik van de ruimte is voor geen enkele partij aantrek kelijk. Gelukkig krijgt de fanfare een ander onderkomen. Een medewerkster van Dick Reumer, Clara Ruijgrok, is een paar maanden druk bezig met de registratie van de boeken en alles wat er verder nodig is. Op 1 juli 1961 gaat de eerste uitlening in het veilinggebouw van start. Vrijwil ligster Rie Borst krijgt de leiding. Ze schrijft: "De pastoor vroeg het ook nog eens officieel Burgemeester Smeets verricht op 25 november 1961 de opening van de nieuwe ruimte na de inzegening door pas toor De Wit. De heer Balink spreekt zijn dank uit aan de KCVL, het veilingbestuur en aan de vrijwilligsters Rie Borst en Ada Liefting. Voorlopig is de bibliotheek weer De stempelplaats in de algemene bibliotheek. Aan de bureaus Ans Kordes en rechts mevrouw Tonna Lucassen.

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 9