-V te verstrekken, tenzij ze schriftelijke toestemming heb ben van hun ouders. Bij overtreding is de straf een maand hechtenis, een geldboete van 100 gulden en verbeurdver klaring van het boek waarmee de overtreding is gepleegd. Burgemeester en wethouders kunnen leesbibliotheken ontheffing verlenen als er naar hun oordeel voldoende waarborgen zijn dat niet tegen de wil van ouders wordt ingegaan. In een commentaar wijst de Alkmaarsche Cou rant erop dat de gemeenteraad niet meer representatief is voor de bevolkingssamenstelling en de schrijver van het stuk verdenkt de raad ervan dat het besluit genomen is om de patronaatsbibliotheek meer kansen te geven. Misschien is de nieuwsgierigheid naar 'verboden' boe ken hierdoor juist opgewekt, want de belangstelling voor de patronaatsbibliotheek neemt verder af. Besloten wordt om die ook maar in een boekwinkel onder te bren gen. De keuze van de zaak van Cees Stuifbergen, beter bekend onder de naam Kees de Koster, ligt voor de hand. Hij verkoopt al jaren 'religieuze artikelen', godslampen. rozenkransen, kerkboeken enzovoort in het pand Dorps straat 96 waar nu restaurant Le Moulin gevestigd is. Zijn bijnaam heeft hij aan zijn functie bij de kerk te danken. De winkel kent vanzelfsprekend ruimere openingstijden dan de enkele uurtjes op zaterdag en zondag in het Jeugdhuis en daardoor neemt het aantal lezers weer toe. De inkom sten van de bibliotheek worden eerlijk gedeeld. Veel Cas- tricummers kunnen zich de winkel met de bruin gekafte boeken nog herinneren. Detectives, wildwest- en liefdesromans winstgevend. In de jaren dertig waren er heel wat leesbibliotheken die op commerciële basis werkten. Meestal waren het bibliotheken in combinatie met een boekhandel, zoals bij Kees de Koster. In de Bakkummerstraat komen we tegen boekhandel en leesbibliotheek van Luc Schmidt en de winkels van Jac. Schut en C.Lute. Uit de naoorlogse tijd zullen velen de uitleenbibliothe ken van mejuffrouw Smit in de Burgemeester Mooijstraat en die van de Hollandse Boekhandel in de Torenstraat nog gekend hebben. Er zijn ook nog particuliere bibli otheken onder andere in de Geelvinckstraat en in de Jacobilaan. Mejuffrouw Van Asperen van der Velde uit de Jacobilaan, zelf schrijfster van enkele boeken, schonk haar collectie in 1963 aan de algemene bibliotheek. Het bestuur was er blij mee vanwege de hoge kwaliteit. Dat was wel bijzonder, want een leesbibliotheekhouder kon alleen bestaan, als de verhuur winstgevend was en het aanbod paste bij de wensen van zijn publiek. Detectives en wildwestromans voor de heren en liefdesromans voor de dames waren heel populair. In 1931 is de Algemene Nederlandse Bond van Lees bibliotheekhouders opgericht, die in de gemeente vijf leden had. De Castricummer C.J. Heeck is een aantal jaren voorzitter geweest van deze organisatie. Door de komst van de openbare bibliotheken was het snel afge lopen met de particuliere bedrijfjes. De oorlogsjaren zijn voor Castricum door de evacuatie van grote aantallen inwoners en de sloop van vele wonin gen een donkere periode. De bibliotheekboeken komen in die jaren tijdelijk in de r.-k. kleuterschool terecht. Die periode wordt benut om met hulp van schoolkinderen een dÊ- j"~ Opening door wethouder Klaas Veldt van het noodgebouw van de Algemene bibliotheek op 5 juni 1963. Links voorzitter dr. Th. Meyer. Het noodgebouw van de algemene bibliotheek dat 13 jaar dienst heeft gedaan.

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 8