Dorpsstraat 148 (Alkmaarderstraatweg 42, woonhuis) Nu komen we met enige nostalgie toe aan het laatste pand in deze artikelenserie: de geschiedenis van de villa Dorps straat 148. De villa, zoals die er thans bijstaat, is een in 2011 gebouwde opvolger van een gesloopt pand, dat in 1923 werd gebouwd. We houden ons eerst bezig met deze voorganger. Bouwer en eigenaar was Gerrit Borst, een aannemer, die de villa volgens een kleinzoon zou hebben laten bouwen voor zijn zoon Wim Borst, die als metselaar aanvankelijk in het bedrijf van zijn vader werkte en die er na zijn huwelijk met Catharina (Trien) Wehnes in 1936 introk. We hebben hier te maken met bouwactiviteiten, weliswaar in de familie Borst, waarbij er geen familierela tie bestaat met het bekende bouwbedrijf A.C. Borst. Voordat het pand door een Borst werd betrokken, zou het in een periode na de bouw bewoond zijn geweest door iemand uit het onderwijs, maar daarover hebben we geen bijzonderheden kunnen achterhalen. Het gezin Borst- Wehnes bewoonde de villa een lange periode en ging toen acht kinderen tellen. Wim Borst overleed in 1957. Zijn weduwe bleef het pand nog tot 1972 bewonen, toen zij op hoge leeftijd verhuisde naar een verzorgingsflat. Het pand was inmiddels gekocht door Jan Meere, die er zijn eerder in de Prinses Margrietstraat gevestigd schildersbe drijf voortzette en dat ook wel gekarakteriseerd werd als 'schilderswinkel'. Dat betrof vooral de interne inrichting van de woning en schuur. Meere beperkte zijn activiteiten overigens niet alleen tot schilderwerk, maar adverteerde ook als behanger en zelfs met auto-onderhoud. In 1982 vertrok Jan Meere naar Hoorn en vervolgens ves tigden zich in het pand Henricus Bannenberg, werkzaam bij Hoogovens en zijn echtgenote Catharina Wortel. De kinderen waren reeds het huis uit. Dit echtpaar verhuisde in 1994 naar Diever. Na hun ver trek nam nog een zoon drie jaar zijn intrek in het pand, waarna het werd gekocht door makelaar Van Amsterdam. Deze liet, zoals vermeld, in 2011 het inmiddels bijna 90-jarige pand afbreken om plaats te maken voor een nieuw gebouwde villa, overigens nog in de stijl van het oorspronkelijke pand. Wim Hespe Bronnen: Archieven: Gemeente Castricum: archief Bouw- en Woningtoezicht en bewonerskaarten; Noord-Hollands Archief Haarlem: kadastrale gegevens betreffende Castricum; Regionaal Archief Alkmaar: burgerlijke stand, bevol kingsregisters, kadastrale gegevens, notariële akten; Werkgroep Oud-Castricum: fotoarchief, Nieuwsblad voor Castricum en De Castricummer, beschikbare num mers uit de periode 1925 tot heden. Publicaties: Ruijter W. Jzn., Q. de: Schippers van het Stet, 1974. Het pand Dorpsstraat 148 (voorheen Alkmaarderstraatweg 42) omstreeks 1963; in 2011 werd het afgebroken. Het in 2011 nieuw gebouwde pand Dorpsstraat 148. 83

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 83