IfiÖliffr'; trefpunt. Toch vindt de pastoor het een minder passende Boven de kasten prijkt de dichterlijke tekst: plaats voor de bibliotheek en het jeugdwerk. Uitgekeken wordt naar andere huisvesting. 'Een goed boek moet men eren, Een slecht boek moet men weren.' Kees de Koster Intussen ontstaan ook 'neutrale' winkelbibliotheken. Er zijn er minstens vijf. In Bakkum tellen we zeker drie uitleenbibliotheken. Slager Jacob Burgering aan de Bak- kummerstraat speelt in op de 'leeswoede'. Hij geeft op elk pond rookworst een 'boekenbon' cadeau. De gemeente maakt zich kennelijk zorgen over de wild groei, want de gemeenteraad stelt op 29 april 1938 een verordening vast, gericht op openbare leesbibliotheken. De eigenaars of beheerders van die bibliotheken wordt verboden aan jeugdigen onder de achttien jaren boeken In 1931 koopt het kerkbestuur een grote villa tegenover het oude raadhuis. Het is huize 'Kerkzicht', ook bekend als 'het huis van Goes' (34e Jaarboek, 2011) De villa wordt ingericht voor het jongenspatronaat met een biljart zaal, een kapel en nog wat kleinere vertrekken. De boe kenschat van de 'Petrus Canisius bibliotheek', aangevuld met goedkope boeken die in het Provinciaal ziekenhuis van een kale kartonnen band zijn voorzien, verhuist er ook naar toe. Misschien krijgt het onderhoud van Kerkzicht wat wei nig aandacht, want op zekere dag komt het gestukadoorde plafond in de bibliotheek naar beneden. Er vallen gelukkig geen slachtoffers, maar het oude pand is aan het eind van zijn krachten. Als in 1937 een bouwvergunning voor het Corsotheater wordt aangevraagd, wil de gemeente die vergunning pas verlenen als Kerkzicht wordt afgebroken. De com binatie van bouwstijlen vindt gemeente architect Van Diepen niet kunnen. Kerk zicht wordt inderdaad gesloopt en in 1938 bouwt het Patronaat aan de Overtoom een nieuw R.-K. Jeugdhuis, nu bekend als dorpshuis De Kern. De r.-k. bibliotheek verhuist mee. Er komen twee boekenkas ten te staan in een kleine ruimte die via de zijingang toegankelijk is. De uitlening is een uurtje op zaterdag voor volwasse nen en op zondag voor de jeugd. Ouderen betalen 10 cent en de jeugd 5 cent per boek per week. Het noodgebouw van de r.-k. bibliotheek aan de Burgemeester Boreelstraat deed dienst van 1964 tot aan de fusie met de Algemene bibliotheek. Op 1 januari 1970 was de gezamenlijke jeugdafdeling hier gevestigd. Rie Borst en Ada Liefting waren als vrijwilligsters betrokken bij de uitlening in de r.-k. bibliotheek. Drukte bij de balie in de katholieke bibliotheek. 7

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 7