De geschiedenis van de Dorpsstraat en zijn bewoners (deel 10) Met dit tiende deel wordt de beschrijving van de geschiedenis van de Dorpsstraat en zijn bewo ners voltooid. Het stuk grond langs de Dorpsstraat (eerder genaamd Straatweg, Rijksstraatweg en Alk- maarderstraatweg), waarop de in dit artikel te be spreken panden werden gebouwd, was lange tijd onbebouwd weiland met oude veldnamen, zoals Kleibroekerweid en Het Loetje. De genoemde panden in het vorige artikel en enkele van de hierna te bespreken panden werden gebouwd op een gedeelte van de Kleibroekerweid, die in 1892 in het bezit kwam van Frans Schut, eigenaar van de inmiddels niet meer bestaande boerderij Dorpsstraat 94. Hij verkocht zijn grond langs de Rijksstraatweg in gedeelten voor de huizenbouw, waarvan we de geschiedenis grotendeels in het voorgaande artikel hebben beschreven. Kadasterkaart uit 1939, waarop aangegeven de in dit artikel te bespre ken panden. De panden waren gelegen aan de Alkmaarderstraatweg en de toen geldige nummering is aangegeven. Pas in 1980 werd dit straatgedeelte herbenoemd als Dorpsstraat en in de navolgende tekst wordt dan ook gerefereerd aan de huidige nummering. Opvallend is het grote onbebouwde erf, waarover de boerderij op nummer 8 toen nog beschikte en de naar het noorden steeds breder wordende tuinen achter de huizen. Een luchtfoto genomen omstreeks 1960 met de nog door lopende Alkmaarderstraatweg, rechts de r.-k. kerk en de Augustinusschool. Op de foto zijn de te bespreken panden zichtbaar tussen de zijstraten Koningin Wilhelminalaan en Prinses Beatrixstraat. 72

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 72