Castricum maakt nu deel uit van de afdeling Duinstreek van de regio Noord-Holland. Deze regio heeft als centrum Alkmaar, met politiechef Liesbeth Huyzer en regioburge meester Bernt Schneiders van Haarlem. De afdeling Duinstreek onder leiding van Paul Kloos terman bestaat uit Bergen, Heiloo en Castricum. In Cas tricum zijn voor de basispolitiezorg 16 hoofdagenten, 4 wijkagenten, 4 aspiranten, 1 surveillant en 1 hondengelei der beschikbaar. De surveillant is Marijke Zijlstra, die in 2002 in Castri- cum met haar opleiding is begonnen en al veel werk in ons dorp heeft verzet. De politieopleiding De opleiding van politiepersoneel vindt tegenwoordig plaats op de Politieacademie in Apeldoorn met andere opleidingsplaatsen, waaronder Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en Drachten. De opleidingen zijn op mbo- en hbo-niveau en in het onderwijs staan de problemen waar mee de politiemedewerker in de praktijk te maken heeft centraal. Les wordt gegeven door docenten met jaren straatervaring of specialisten. De lestijden op de school worden afgewisseld met praktijk bij een korps. Voor de rang surveillant is de duur van de opleiding: 3 maanden school, 3 maanden korps, gedurende 1% jaar. Voor de rang agent: 8 maanden school, daarna afwisselend 4 maanden praktijk en school, gedurende 28 maanden. Voor de rang hoofdagent duurt de totale opleiding 3 jaar en voor de rang van politiekundige 4 jaar. houdt zich bezig met jongerengroepen en wordt bijgestaan door vier buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) met bevoegdheden voor een beperkte groep delicten. Te verwachten valt dat de politieorganisatie Alkmaar zich zal ontwikkelen tot een 'robuust politieteam' van circa 200 medewerkers ten dienste van het gehele werkgebied. In het belang van de veiligheid is goede samenwerking met de inwoners essentieel. We hebben gezien hoe de organisatie zich vanuit de gemeentelijke politie ontwikkeld heeft en er zullen onge twijfeld meer hervormingen volgen als antwoord op toe komstige veranderingen in de samenleving. Piet Blom Bronnen: Archief Werkgroep Oud-Castricum; Castricum in oorlogstijd, 8e Jaarboekje Oud-Castricum (1985); Het Nederlandse Gemeenterecht, Den Haag 1971; Heideman, John, Castricum en Bakkum tijdens de Twee de Wereldoorlog, 2011; Jong, J. A. de, Rijkspolitie 1945-1994, Uitgave Stichting Het Nederlands Politie Museum, 1993; Noord-Hollands Archief te Haarlem, archief van het Provinciaal Bestuur Noord-Holland; Regionaal Archief Alkmaar, archief van de gemeente Castricum; Stichting Historische Verzameling Nederlandse Politie, Westzijde 109 Zaandam. Het politiebureau aan de Eerste Groenelaan is de 'uitvals basis', waar gedurende vijf dagen per week twee balieme dewerksters aanwezig zijn. Aansturing vindt plaats vanuit Alkmaar en de werkzaamheden worden nu gepland vanuit Alkmaar en afgestemd met de politie Heiloo, die een ver gelijkbare sterkte heeft. Bij noodhulp kan extra capaciteit uit het district worden inge zet. Er werden in 2013 drie wijk agenten aangesteld: Bas Wijnen voor het centrum, Castricum-Zuid en de Oran- jebuurt, Wesley Wessendorp voor Bakkum en Kooiweg en Jos Kraakman voor Castri- cum-Oost. Zij werken nauw samen met René Munster man, de buurtregisseur van de gemeente Castricum,. Hij Met dank aan: Hennie Boonstoppel, N. Elbers-Stelling, Peter Elbers, Ton de Groot, John Heideman, Willy van de Kant-van der Water, Wijnand Kloos, Jos Kraakman, Cees Krijger, Jozeph van der Leegte, Hans Rook, Riena Schef- ferlie, Martijn Sminia, Geesje van Surksum, Bert Teeu- wen, Riekus Tiesinga en Joop Verbaan. De regiopolitie voor het bureau Castricum aan de Eerste Groenelaan (1996). V.l.n.r.: Brigadier Henk Hobo (chef bureau Castricum) en hoofdagen ten Co Houtman, Marcel Kruize (inspecteur bureau Heemskerk), Marijke Zijlstra, Karin Hoege, Cees Krijger, Bert Teeuwen, Chiel de Wit en Willem Beeldman. 71

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 71