In samenspraak met gemeente, politie en eigenaren van cafés en bars kwamen maatregelen tot stand om de overlast te beperken: er werden toegangsregels en sluitingstijden afge sproken en er kwam een portier bij de deur. Dat had een posi tieve uitwerking: het werd rustiger in ons dorp. In deze tijd kreeg de politie naast gewone ongelukken ook te maken met zelfdoding op het spoor. Dit was voor alle betrokkenen een zware belasting. De politie stond voor de taak om alle omstandigheden nauwkeurig vast te leggen. Tegenwoordig komt zelfdoding op het spoor gelukkig veel minder voor dan in de zeventiger jaren. Zuid-Molukkers en Hells Angels in de Dorpsstraat In 1978 trok Castricum zelfs landelijk de aandacht naar aanleiding van een gewelddadig incident in de Dorps straat. Er ontstond, zoals de pers meldde: 'Een vechtpar tij op zaterdagavond tussen een vijftiental Zuid-Molukse jongeren en leden van de Groep van de rijkspolitie'. Op 3 juli 1978 reed de surveillanceauto met twee man richting snackbar Veronica waar, zo was de melding, met bierglazen gegooid zou worden. In de Dorpsstraat werd een personenauto aangehouden en tijdens de con frontatie rondom de politiebus bemachtigde een van de Zuid-Molukkers een dienstpistool en schoot daar mee op een van de agenten, die gelukkig niet getroffen werd. Wel werd de politiebus enkele malen doorboord. Een politieman liep verwondingen op in zijn gezicht. De daders werden kort na het incident aangehouden. Adjudant Tiesinga was vanaf 1979 groepscommandant. Zijn plaatsvervanger was adjudant Dirk de Vries, die in 1981 werd opgevolgd door adjudant Nico Overpelt. 'Ver der zaten in het team onder meer de opperwachtmeesters Henk Waal, Peter Hof en Ger Mondriaan en de wachtmees ters Bert Teeuwen, Peter Elbers, Kees Haaijema, Gerrit Muizelaar, Nico Plug en Henk van Donselaar. In 1982 trad ook Paul Patist tot de groep toe. Hij werd bekend door zijn activiteiten voor de Aircraft Recovery Group 1939-1945. Hij werkt intussen al 21 jaar in Castricum. Adjudant Tiesinga werkte tot zijn pensionering in 1991 samen met burgemeester Gmelich Meijling en vanaf 1986 met burgemeester Schouwenaar. Een gebeurtenis waaraan Tiesinga nog veel herinneringen bewaart, was een moord die in Castricum veel opzien baarde. Laffe moord op Castricummer Deze kop stond op de voorpagina van het Nieuwsblad voor Castricum boven het verslag van de moord op de 34-jarige Leo Snijders. Hij werd op 21 januari 1983 met vijf pistoolschoten gedood toen hij de voordeur van zijn woning aan de Ravelstraat opende. Er werd een helikop ter ingeschakeld bij de zoekactie naar de verdachten. Ook het tv-programma 'Opsporing verzocht' besteedde er aandacht aan. Spoedig bleek dat de oplossing van de In 1976 stond de groep Castricum, gehuisvest aan Bur gemeester Boreelstraat, onder leiding van adjudant Nico- laas Vrouwe met Dirk de Vries als opperwachtmeester. Bekende namen in dit team waren Henk Waal, Bert Teeu- wen, Gerrit Muizelaar en Boudewijn Brummelkamp. Inmiddels was in de groep de eerste vrouwelijke politie agent opgenomen: Hike Helmantel, geboren in Zwaag- westeinde, dochter van de groepscommandant in Marum. Zij heeft tot medio 1984 in Castricum gewerkt en kijkt daar positief op terug: 't was wel de gouwe-ouwe tijd hé...'. Zij is op 1 augustus 1984 naar de kunstacademie in Kampen gegaan, woont nu in Almere en illustreert kinderboeken. Een schietpartij bij de dancing 'd'Oude Schimmel' in de Dorpsstraat zorgde in januari 1980 voor grote consternatie. Een groep Hells Angels, die de dancing wilde betreden, maar niet welkom was, informeerde de toegesnelde politie van de surveillanceauto dat zij vanuit een steeg was beschoten. Toen twee poli tieagenten een onderzoek instelden, werden ook zij onder vuur genomen en toen zij terugschoten ver dween de schutter. Bij nader onderzoek werden in een huis meerdere wapens gevonden, een hagelgeweer en munitie. Burgemeester Gmelich Meijling besloot de dancing te sluiten. De dader kon worden opgespoord en nadat afspraken waren gemaakt met de exploitant over te nemen maatre gelen, mocht 'd'Oude Schimmel weer worden geopend. zaak dichtbij het huis van Snijders was te vinden. Een buurman had een huurmoordenaar opdracht gegeven voor de uitvoering van deze aanslag. Tijdens de schiet partij stond de opdrachtgever op de planken bij een voor stelling van een plaatselijke toneelvereniging. De politie slaagde erin om alle daders te arresteren, waarna langdu rige straffen werden opgelegd. Tiesinga groepscom mandant van 1979 tot 1991. 69

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 69