Hans Rook en de speurhonden Wachtmeester Hans Rook werkte onder adjudant Van der Water in Castricum. Hij specialiseerde zich in de begeleiding van speurhonden. Van de speurhondenschool in Wassenaar kwam hij met een opgeleide hond naar Castricum en ging werken van uit zijn woning aan de Heemsteder- weg. Mechelse of Duitse herders worden op tweejarige leeftijd geselecteerd om opgeleid te worden voor het opspo ren en lokaliseren van vermiste per sonen of bij (gewelds-) misdrijven. Ook specialisaties zoals het opsporen en lokaliseren van verdovende mid delen of wapens en explosieven zijn mogelijk. Hans Rook oefende dage lijks met de hond. Er werden sorteer- proeven gedaan en sporen gelegd op sportvelden of in ander terrein om de speur- en zoekdrift van de hond verder te ontwikkelen. De opgeleide hond deed 4 jaar dienst. Opdrachten werden verkregen vanuit Amsterdam van de Staf van de Rijkspolitie. In een speciaal ingerichte auto ging Hans erop af. Hij was in principe 24 uur per dag beschikbaar. In zijn loopbaan heeft hij zeven hon den onder zijn hoede gehad. Na dit werk 20 jaar te hebben gedaan werd in 1993 de afdeling 'honden' van het District Amsterdam opgeheven. Hans Rook beëindigde in Alkmaar, weer in uniform, zijn bijna 40-jarige politieloopbaan. Hij werd vervolgens in Castricum vooral bekend door zijn voorzitterschap van Muttathara, een functie die hij 12 jaar heeft bekleed. Vanaf de zeventiger jaren In de jaren '70 kreeg de ordehandhaving in de Dorps straat met de vele cafés en kroegen een hoge prioriteit. Eerst twee politiemannen, later zelfs wel zes man moesten worden ingezet. Een enkele keer werd assistentie verleend door de Bereden Politie. Die kwam met de paarden zelfs wel op het perron van het station en dat maakte de nodige indruk! Hans Rook met zijn hond Erwald. De groep Castricum in de jaren '70 voor het bureau aan de Burgemeester Boreelstraat. V.l.n.r. staand: Ton de Groot, parkeerwacht, Co Houtman, Gerard Halfweeg, P Kwakernaat, Ed Kooij, Gerrit Muizelaar, Gé Mondriaan, Han van Groeningen, administrateur Hengst, Kees Haaijema, Siem Wijker, Dirk de Vries, Jaap Maks en groepscommandant Nicolaas Vrouwe. Gehurkt,: Henk Waal, Karel van Dijk, Guus van Limbeek, Jack van As, Boud Brummelkamp, Peter Elbers, Hans Noortman, Gerard Duineveld en Henk Sligte. 68

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 68