f, Gerrit Verbaan negen jaar groepscommandant Het bureau was in 1951 nog in de Dorpsstraat toen Gerrit Verbaan (1906) als groeps commandant aantrad. Hij was geboren in Leerdam en had in zijn jeugd maar een doel voor ogen: hij wilde bij de politie. Hij had alleen maar lagere school en naast zijn werk op het kantoor van de glasfabriek begon hij aan verschillende avondstu dies. Hij kwam als agent van politie in Alkmaar en kon in 1934 zijn inspecteursdiploma halen. In Castricum vond hij een woning aan de Mient voor zijn gezin met 5 kinde ren. Verbaan was van protes- J C-s-, tantsen huize en kwam al snel meneer pastoor tegen. Rechtlijnig als hij was, maakte hij dui delijk dat hij niet te beïnvloeden was. Hij had overigens veel belangstelling voor mensen en kon met jongeren goed overweg. Op een donkere avond hield hij iemand aan die zon der licht fietste. Het bleek dat zijn verlichting onderweg stuk gegaan was. Verbaan gaf hem geen bekeuring, maar leende hem zijn zaklan taarn uit met de woorden: "Kom hem morgen maar terugbrengen. Wel thuis". In 1976 keerde hij terug naar zijn geboorte plaats Leerdam waar hij in 1981 overleed. De salarissen werden langzamerhand verbeterd. In 1954 bedroeg het salaris van een aspirant f 182,- per maand, in 1960 f 375,-, in 1967 f 727,- en in 1972 f 1000,- per maand, gelijke tred houdend met het bedrijfsleven. Een beginnend wachtmeester ontving in 1954 f 242,- per maand en in 1960 f 460,-. Adjudant Johannes Simon van der Water kwam in 1960 als groepscommandant naar Castricum. Hij was in 1935, na zijn opleiding, geplaatst bij de Militaire Politie en diende in Den Haag, Naarden en Weert. In 1945 ging hij over naar de Rijks politie en was van 1949 tot 1952 postcommandant in Castri cum. Vervolgens werd hij groepscommandant in Uitgeest en keerde in 1960 terug als groepscommandant in Castricum. Van groepscommandant tot directeur Zorgcentrum Adjudant Van der Water woonde met zijn echtgenote en vier dochters aan de Piet Heinlaan. In zijn tijd kreeg de politie te maken met toenemende verkeers problemen bij het strand. Van der Water ergerde zich zeer aan de beperkte parkeerruimte, die een steeds groter probleem werd. Vele jaren overleg met Rijks waterstaat, PWN, Provinciale Waterstaat hadden niet tot enig resultaat geleid. Het uitdelen van bekeuringen voor fout parkeren was 'dweilen met de kraan open'. Hij spuide in 1966 in het Nieuwsblad van Castricum zijn ongenoegen en zei alle vertrouwen in een oplos sing te hebben verloren. Pas op 21 mei 1970 zou bur gemeester van Boxtel in een shovel met de eerste hap duinzand de start van de aanleg van het enorme par keerterrein aangeven. De aanpak door de firma Bies- terbos werd toen enthousiast verwelkomd. Van der Water nam in 1972 afscheid, maar bleef maatschappe lijk zeer actief. Vanaf 1974 is hij waarnemend direc teur geweest van De Santmark en van 1970 tot 1980 directeur. Hij overleed in 1988. De toenemende omvang van het korps maakte de aanstel ling van een burgerfunctionaris voor de groepsadministra- tie mogelijk. Daar viel onder het bijhouden van parkeer bonnen, registreren van processen verbaal en arrestatie bevelen, postverwerking, typen dienstroosters en budget- beheer. De heer Hengst vervulde die taak in de jaren '70. In zijn nieuwjaarsrede in 1964 uitte burgemeester Smeets zijn tevredenheid over de lage criminaliteitscijfers in het dorp. Dat kon het inbrekersgilde niet op zich laten zitten, want in 1967 werd in de nachtelijke uren de kluis van het oude raadhuis opengebroken en werd de gemeentekas enkele honderden guldens lichter gemaakt! Gerrit Verbaan groepscommandant van 1951 tot 1960. V.r.n.l. de collega's Kloos, Van der Water, Van de Berg (Bereden politie Bergen) en een onbekend persoon. 67

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 67