Jacob Kloos werd een begrip in Bakkum In 1948 werd Jacob Kloos vanuit Leeuwarden als wacht meester 1e klasse in Bakkum geplaatst. Hij werkte veel samen met Frits Schefferlie en Jan van Scheppingen. Zij hadden het bureau in Bakkum aan de Van Oldenbarne- veldweg 39, dat na herstel van de oorlogsschade weer in gebruik was genomen. Vanaf 1960 groeide de gemeente sterk door de bouw van nieuwe woonwijken, zoals Molendijk. Het inwonertal nam toe van 12.346 in 1960 tot 19.698 in 1969. Deze groei betekende uiteraard meer werk voor de plaatselijke politie. In de zomermaanden werd de politiepost aan de Zeeweg in gebruik genomen en werden vaak ter ver sterking van de politie in Bakkum paarden van de Bereden Politie, veelal uit Bergen, soms Bilthoven of Amsterdam ingezet. De paarden stonden op stal in de (witte) boerderij van Jaap Cornelisse nabij het Schulpstet en de Van Uytrechtlaan in Bakkum. Er werd gepatrouilleerd op het strand en over de eerste duinenrij. In de duinen ten noorden van de padvindershutten lag een schietbaan. De baan werd tot rond 1960 gebruikt voor geweer- en pistoolschieten door de politiekorpsen uit de regio. Ook jachtopzieners maakten er gebruik van. Kloos was geboren in 1911 in Katwijk, behaalde zijn politie- diploma in 1936 en trouwde in 1939 met Maria Risdam. Hij begon zijn loopbaan in Was senaar, volgde de opleiding tot rijksveldwachter en werd in Oudega geplaatst. Tijdens de oorlog maakte hij deel uit van de rijksverkeerspolitie en hij was betrokken bij het verzet, samen met zijn vrouw. Kloos heette toen volgens zijn persoonsbe wijs Jacob van der Meer, land bouwer uit Bolsward. Kloos was sociaal gemotiveerd, rechtlijnig, dat wel, en streng! Hij was zeer muzikaal, speelde orgel bij trouwerijen en begra fenissen, maar heeft nooit in de Pancratiuskerk gespeeld. Hij gaf orgelles en ook blokfluitles aan kinderen. Met zijn vriend Jan Admiraal, de slager, deed hij mee aan schietwedstrijden en dikwijls gingen zij samen op jacht. Vanaf 1955 was Jacob Kloos bestuurslid van de EHBO-vereniging. In 1957 werd hij bevorderd tot opperwachtmeester en in 1971 ging hij na 33 dienstjaren met pensioen. Hij overleed in 1980. Theo Eibers en echtgenote voor de 'nieuwe woning'. De post van de rijkspolitie op het strandplateau. Jacob Kloos op de kermis in Bakkum. 'FWKSPOÜTtE 66

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 66