Rechercheteam opgericht. De politie kwam onder gezag van de korpschef en de officier van justitie, maar voor het handhaven van de openbare orde bleef de burgemeester verantwoordelijk. Beleidszaken kwamen ter tafel in een driehoeksoverleg met als deelnemers de korpschef, de hoofdofficier van jus titie en de burgemeester van de grootste gemeente in de regio. Om efficiënt werken te bevorderen en de politie als eenheid te laten functio neren zijn de voormalige politiekorp sen per 1 januari 2013 opgeheven. De nieuwe nationale politieorganisatie onder een korpschef bestaat uit tien regionale eenheden en een landelijke eenheid met een politiechef aan het hoofd van iedere eenheid. De politie in Castricum en Bakkum tijdens de oorlog Bij het uitbreken van de oorlog op 10 mei 1940 stond de gemeentepolitie onder lei ding van de chef Gerhard Hendrik van Lingen met Klaas Reinders als plaatsvervanger en verder maakten Johannes Tol, Martinus Jozef Nieuwenhuizen en in Bakkum Her man van der Leegte en Johannes Castricum deel uit van het team. In de zomer van de eerste oorlogsjaren, toen het strand nog toegankelijk was, werd Cornelis (Kees) Meijne toegevoegd voor strandpolitie. Het bureau voor Castricum was ondergebracht in het van mevrouw Stuijt gehuurde voormalig notariskantoor aan de Dorpsstraat nr. 1a. De politieadministratie werd verzorgd door Piet van der Goes. Het bureau in Bakkum was gevestigd in het pand Van Oldenbarneveldweg 39, waar ook Herman van der Leegte met zijn gezin woonde. Op last van de bezetter moest hij in 1941 verhuizen. De politie bleef haar taak uitvoeren zo goed en zo kwaad als dat ging. In juli 1940 werden verduisteringsmaatrege len afgekondigd, die gecontroleerd moesten worden; ook de verlichting van fietsers werd gecontroleerd en er was veel Duits militair verkeer, dat altijd voorrang moest heb ben. Op 28 september 1940 werd door de Commissaris van de provincie Noord-Holland bepaald dat de brigade Castri- cum, Bakkum, Heemskerk, Noorddorp en Limmen zou omvatten. De sterkte werd bepaald op acht manschappen. In Castricum en Bakkum waren alleen Cornelis Kulk en Dirk de Vries gestationeerd, zodat het korps moest worden uitgebreid. Begin 1941 werd voor de bewaking van nieuwe bomvrije opslagplaatsen van het Rijksmuseum in het duingebied van Heemskerk, een groep leden van de Marechaussee aan de politie van Castricum toegevoegd. Deze groep was ondergebracht in Huize Vliethof aan de Beverwijker straatweg nr. 60. Ger van Weel en Cornelis Kulk maakten er deel van uit. Zij hielden ook een oogje in het zeil bij de betonnen bunker van het Stedelijk Museum van Amster dam in het duinterrein van Castricum tot die in maart 1943 ontruimd werd. Het optreden van de W.A. - de Weerbaarheids Afdeling van de N.S.B. - zorgde voor onrust. Gehuld in zwarte kleding marcheerde de afdeling op een zondag in maart Huize de Vliethof Beverwijkerstraatweg 60. Wachtmeester Van Surksem met collega vertrekken vanaf Stationsweg 3. 63

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 63