achtergevel onderscheiden zich op subtiele wijze van de oorspronkelijke ramen. Naast het pand staat haaks erop een gemetseld bijgebouw, eveneens voorzien van een met pannen gedekt zadeldak. Hierin bevond zich de opslag- en de uitleenruimte van verpleegartikelen en hulpmiddelen. Nu is het architectenbureau van Annemieke Slaats erin gevestigd. Zij is eigenaresse van het gedeelte van het Dok ter Leenaershuis met nummer 82, waar zij samen met Jan Niemeijer woont. Jan heeft vanaf jonge leeftijd al belangstelling voor de historie van zijn woonomgeving: Zo ben ik ook geïnte resseerd geraakt in de geschiedenis van de Mient, haar bewoners en dus ook van dokter Leenaers. Als bestuurslid van de Stichting Welzijn Castricum heb ik de plaquette een aantal jaren in het gebouw zien hangen. Ik had er geen vrede mee de beeltenis van de man, die zoveel voor Cas- tricum heeft betekend, daar zo verloren en verstopt te zien. Dat gevoel werd versterkt toen het mij steeds meer opviel hoe weinig mensen van het bestaan van die plaquette wis ten. Anderen viel het niet meer op dat de plaquette er hing en wisten niet wie dokter Leenaers was." Denkend aan de (ver)nieuwbouwplannen van Geester- hage doemde bij Jan het schrikbeeld op van een verhui zing, het in opslag brengen en vervolgens het definitief in de vergetelheid raken van de plaquette. Tijd voor actie dacht Jan. "Na overleg met mijn vrouw Annemieke nam ik het initiatief om de plaquette weer een plaats in het Dok ter Leenaershuis te geven. Na onderzoek wie nu eigenlijk eigenaar was van de plaquette kwam ik uit bij de Viva! Zorggroep en de Stichting Werkgroep Oud-Castricum. Gelukkig wilde beide partijen aan de uitvoering van mijn plan meewerken." Aanvankelijk dacht de Viva! Zorggroep de plaquette aan Oud-Castricum te kunnen schenken, maar deze bleek al eigenaar van de gedenkplaat te zijn. Daarom is gekozen voor beëindiging van een bruikleen. Luciën van Ruth, bestuurder van de Viva! Zorggroep: "Wij staan achter het plan om de gedenkplaat te laten terugkeren naar het gebouw dat ook de naam van dokter Leenaers draagt en in de buurt staat waar het in de oorlog afgebroken woon huis van deze gewaardeerde huisarts heeft gestaan." In aanwezigheid van een aantal geno digden, waaronder vier kinderen van dokter Leenaers en verdere familiele den, vond op vrijdag 22 november 2013 een bijzondere gebeurtenis plaats. Jan Niemeijer vertelde over zijn intentie en de procedure die gevolgd moest worden om de plaquette weer naar het Dokter Leenaershuis terug te halen. "Ik word 's ochtends wakker in het Dokter Leen- aershuis, ga door de Dokter Leenaers- straat naar mijn werk en keer 's avonds weer terug in het Dokter Leenaershuis; dit gebied ademt nog altijd dokter Leenaers uit." Daarna voerde Luciën van Ruth het woord en vertelde dat de Viva! Zorggroep er graag aan heeft meegewerkt om de gedenkplaat weer te laten terugkeren naar het gebouw waar deze thuishoort. Daarna tekende hij voor beëindiging van de bruikleen. Gerard Veldt, plaats vervangend voorzitter van de Werkgroep Oud-Castricum, Annemieke Slaats en Jan Niemeijer ondertekenden daarna een nieuw bruikleenovereenkomst. Vervolgens onthulde de oudste zoon Gerard Leenaers de gedenkplaat van zijn vader en lieten familieleden zich ernaast fotograferen. Tot besluit van het officiële gedeelte sprak Walter Leenaers zijn waardering uit voor het initi atief. De gedenkplaat hangt niet meer in een publieke ruimte en ook niet op de oorspronkelijke plek in de voormalige cen trale hal, maar nu in de hal tegenover de huidige ingang van Mient 82. Na achttien jaar is de plaquette weer thuis! Ernst Mooij Bronnen: Architectenweb; Baars, F., De Castricumse Kruisverenigingen, 17e Jaar boekje Oud-Castricum (1994); Kaan, N. A., Wie was dokter Leenaers, 13e Jaarboekje Oud-Castricum (1990); Regionaal Archief Alkmaar; Register beschermde gemeentelijke monumenten ge meente Castricum; Stuifbergen, J.J., e.a. De Mient: van zandpad tot straat weg, 18e Jaarboekje Oud-Castricum (1995). Met dank aan: Ada van Toorenenburg van de Viva! Zorggroep, Annemieke Slaats, Jan Niemeijer en Cor Hoogeboom, voormalig bestuurslid van de Kruisvereni ging. V.l.n.r. voor: de dochters Els en Madeleine Leenaers; achter de zoons Walter en Gerard en de huidige bewoners Annemieke Slaats en Jan Niemeijer vlak na de onthulling van de plaquette.

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 61