Plaquette dokter Leenaers weer thuis! In de parkstrook tussen de Mient en de spoor lijn, met zicht op het open landschap van de Zanderij, staat het Dokter Leenaershuis. Vroe ger was dit gebouw in gebruik bij de twee lokale kruisvereni gingen, het Wit-Gele Kruis en het Witte Kruis (later is de naam gewijzigd in Groene Kruis). Hier was onder andere het zuigelingen- en kleutercon sultatiebureau gevestigd. In de hal van het wijkgebouw hing een plaquette met een portret van dokter Leenaers, een zeer geliefde huisarts tussen 1926 en 1943. Nadat het gebouw in 1995 zijn functie verloor, werd de plaquette eigendom van de Werkgroep Oud-Castricum en ondergebracht in het nieuwe wijkgebouw en kantoor van de stichting Welzijn dat tussen de bibliotheek en ontmoetingscen trum Geesterhage is gebouwd. Daar kwam de plaquette in be heer bij de Viva! Zorggroep. Deze zorginstelling heeft in november 2013 de gedenkplaat weer aan Oud-Castricum overge dragen. Nu heeft de Werkgroep deze in bruik leen gegeven aan Annemieke Slaats en Jan Niemeijer, die op nummer 82 een gedeelte van het Dokter Leenaershuis bewo nen. Daarmee is de plaquette weer terug op zijn oorspronke lijke locatie. De Plaquette In 1956 maken de twee plaatselijke kruisverenigingen afspraken over de realisering van een wijkgebouw dat beide organisaties zouden gaan gebruiken. Het Wit-Gele Kruis treedt op als opdrachtgever en eigenaar en voor de exploitatie wordt een beheer- stichting opgericht. Hoewel het wijk- gebouw er niet zonder slag of stoot is gekomen, zijn de partijen het er vanaf het begin over eens dat de naam 'Dok ter Leenaershuis' moet worden. De eerste steen wordt op 24 maart 1959 door burgemeester Smeets gelegd. Op 14 oktober 1959 opent mevrouw Leenaers-de Jongh het nieuwe wijk- gebouw door de onthulling van de plaquette met de beeltenis van haar overleden echtgenoot. Heel wat oudere Castricummers zullen zich het interieur en de plaquette van dokter Leenaers in de hal bij de hoofdingang nog herinneren. Op de plaquette staan wel de initialen F B, maar de kunstenaar is in de vergetel heid geraakt. Per 1 januari 1978 fuseren de ver enigingen en vormen zij de Kruis vereniging Castricum, waarna de beheerstichting wordt opgeheven. In 1995 is de gedenkplaat door de Kruisvereniging aan de Stichting Werkgroep Oud-Castricum geschon ken. Deze zorgorganisatie is op 17 juni 1997 opgeheven nadat in de voorgaande jaren de activiteiten geleidelijk door Stichting Thuiszorg IJmond zijn overgenomen. Na de verhuizing in 1995 van de Thuiszorg IJmond naar het cen trum voor maatschappelijke dienstverlening bij Geester hage krijgt ook de plaquette daar een nieuwe plek. Later is deze stichting opgegaan in Viva! Zorggroep en heeft de nieuwe zorgorganisatie zich over de plaquette ontfermd. Dokter Leenaers Ook al heeft het kruisgebouw zijn oorspronkelijke functie verloren, het draagt nog steeds de naam van dokter Leenaers. Leenaers was een geliefd en moedig huisarts te Castricum. Tij dens de oorlog toonde hij niet alleen openlijk zijn anti-Duitse houding, maar was hij ook betrokken bij het, gedeeltelijk ondergrondse, artsen- verzet. Het artsenverzet keerde zich vooral tegen het verplichte lidmaat schap van artsen van de Nationaal Socialistisch georiënteerde Neder landse Artsenkamer. De 'illegale' activiteiten van Leenaers en ook zijn openlijke conflicten met de Castri- cumse NSB-burgemeester Masdorp, Dokter Leenaers (1901-1944). Na achttien jaar is de plaquette met de beeltenis van dokter Leenaers weer thuis. 59

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 59