i mij dat zeggen kan? De Groenteman!' Het kernassortiment van de traditionele groenteboer bestond uit de zogenaamde AGF-producten: aardappelen, groenten en fruit. Dat assortiment is in de twintigste eeuw aanzienlijk uitgebreid. Onder andere werden zelfgemaakte salades, soepen en stamppotten toegevoegd. Ook startte men in deze branche met biologische producten en het aanbieden van cateringdiensten aan het bedrijfsleven. Een grote verandering is ook de afname van het aantal veilingen in de loop der jaren. Door de steeds minder wordende aanvoer van groenten gingen de tuinders eind jaren '60 hun producten elders veilen, waardoor er geen bestaansrecht meer was voor de Castri- cumse veiling en de gebouwen in november 1970 werden verkocht. De geschiedenis van de plaat selijke veilingen wordt uitgebreid beschreven in het 19e Jaarboekje (1996) van de werkgroep. Uit onderzoek door de organisatie voor het midden- en kleinbedrijf (MKB) is gebleken dat het aantal groen- tewinkels in Nederland in tien jaar tijd (1994-2004) ongeveer de helft verminderde en dat er één groente winkel op zo'n 10.000 consumenten kon bestaan. Dit komt ongeveer overeen met de huidige situatie in ons dorp. Stengs was 73 jaar een begrip Veel Castricummers zullen wel eens aardappelen, groenten of fruit hebben gekocht bij Stengs in de Burg. Mooijstraat 37. Jan Stengs (1915-2000) opende daar in 1938 zijn winkel. Tot zijn 65e jaar heeft hij leiding gegeven aan zijn bedrijf en daarna namen zijn zoons Jaap (1944) en Henk (1949-2012) het over. Jaap: "Het waren in het begin moeilijke jaren voor mijn vader door de crisis en de oorlog, maar dankzij een enorme wilskracht en keihard werken is het hem gelukt om van zijn groentewinkel een topzaak te maken. Hij verkocht alleen maar de beste kwaliteit groenten en fruit door zelf drie keer per week naar de veiling in Alk maar en elke donderdag naar de grossiers- markt in Beverwijk te gaan. Daarnaast had mijn vader tot 1978 ook een winkeltje op het kampeerterrein Bakkum. Hij deed dat samen met groenteboer Nic Scheerman en ik hielp ook regelmatig mee. Dat was een gezellige tijd. Vader kocht het pand van Nic aan de Dorpsstraat 35 in 1964. Mijn zus Gré begon daar toen in de garage een groente- en fruithal als filiaal van de Burg. Mooijstraat, terwijl haar man Theo Beste man in de vroegere winkel een snackbar ging exploiteren. Ik weet nog goed dat onze winkel in 1961 verbouwd werd. Daarvoor trok het hele gezin zes weken in bij opa Hein Stengs aan de Doodweg. De verkoop ging ech ter gewoon door in een schuur van slager Sneekes. Tot 1988 heb ik in de zaak gewerkt. Daarna heb ik mij alleen bezig gehouden met de aardap- pelhandel. Tot 1976 gebeurde dat vanuit een loods in de Geelvinckstraat, maar omdat het laden en lossen steeds meer problemen gaf door toename van het parkeren, zijn we daar gestopt. Toen ben ik verder gegaan in een grote loods achter mijn woning aan Schoutenbosch 60. Ik kocht de aardappels doorgaans rechtstreeks bij de boeren, maar reisde 's zomers ook wel naar Tholen om ze daar te kopen via de veiling. In de loods verpakte ik ze in hoeveelheden van 2,5 of 5 kilo en distribueerde ze naar de groenteboe ren. Mijn grootste afzetgebied was eerst Amsterdam, maar dat verplaatste zich later naar de Zaanstreek, Beverwijk, De huidige winkel van Beentjes in Geesterduin. De winkel van Stengs in 1961 met v.l.n.r. de kinderen Gré, Lida en Jaap, vader Jan en moeder Guurtje.

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 55