Van café 'de Vriendschap' en Kees de Koster tot bibliotheek Kennemerwaard De eerste jaren van de 20e eeuw hadden de Bak- kummers en Castricummers wel wat anders aan hun hoofd dan boeken lezen. Vroeg op, hard werken, 'effe buurten' en op tijd naar bed. Ge zinnen met meer dan tien kinderen waren geen uitzondering. Er was nog geen elektriciteit of waterleiding. De jaarlijkse kermis, dat was iets om naar uit te kijken! In het overwegend katholieke dorp bepaalde de pastoor wat goed of fout was. Burge meester Mooij was een boerenzoon uit de Oosterbuurt. Alleen de geestelijken, de onderwijzers en de dokter kwamen van buiten. Verder behoorde het dorp aan Brakenhoffen, Stuifbergens, Zon nevelden enzovoort. Veel veranderingen in de dorpsge meenschap hebben hun weerslag in de lotgevallen van de bibliotheek, die van start ging in het enkele jaren gele den afgebroken café 'De Vriendschap' (later o.a. de Oude Schimmel) in de Dorpsstraat. Het café waarvan alleen nog de contouren van de bijbehorende doorrijstal bewaard zijn gebleven. De eerste openbare leeszalen en bibliotheken dateren uit het eind van de 19e en het begin van de 20e eeuw. Begin 1908 presenteert zich in Alkmaar 'De Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een Openbare Leeszaal en Boekerij'. Bestuursleden, geholpen door hun echtgeno ten en dochters, runnen de eerste jaren deze nieuwe instel ling. Deze stadsbibliotheek vraagt ook Castricum om een bijdrage. Op 29 januari 1920 buigt de gemeenteraad zich over dit verzoek. Het gemeentebestuur, onder aanvoering van burgemeester Lommen, wil wel een gebaar maken. De burgemeester heeft de catalogus van de vereniging In het inmiddels afgebroken café De Vriendschap begon de bibliotheekgeschiedenis. Hier was de r.-k. parochie bibliotheek gevestigd. Op zondag na de hoogmis was de bibliotheek een paar uur open. UorpstraaL De villa Kerkzicht, die tegenover het raadhuis stond, werd in 1931 door de r.-k. kerk gekocht en inge richt voor jeugdwerk en voor de bibliotheek. In 1937 is Kerkzicht afgebroken gelijktijdig met de bouw van het Corsotheater. 4

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 4