Verder de Schulpvaart afvarend kwam je bij de Limmer- voort of Limmerbrug (zie afb. 2). Deze brug wordt ver meld op een kaart van Dou uit 1680 als Vloysbrug. Vloys heeft de betekenis van vloeien, vlieten. De naam Limmer- voort komt voor in akten uit 1624. In 1799, nagenoeg op de plaats waar zich nu de Limmerbrug in de Rijksstraatweg van Limmen naar Uitgeest bevindt, werd de brug door de Russen gebruikt als reddingsmiddel, die ze daarna onder dekking van twee geplaatste kanonnen haastig afbraken. De brug over de Schulpvaart wordt in officiële stukken in 1930 genoemd: Vloys-, Voorter- of Limmerbrug. De pro vinciale weg (N203) is in 1934 aangelegd. Voor die tijd heette dat deel van de weg van Limmen naar Castricum de Castricummerweg, de Voorter- of de Soomerwegh en later de Alkmaarder Straatweg. Van deze weg zijn nog twee stukjes over en een paar oude bomen. Bij de Limmervoort, knooppunt van weg en vaart, stond het café van Cees Groot. Dan volgt het Zuidend met in de Uitgeesterweg de 'Hoge Brug' (zie afb. 3). Deze brug wordt op een kaart van Dou uit 1680 de Valbrug genoemd. De naam Hoge Brug komt voor in akten uit 1528. In 1934 gunt het bestuur van de Groot-Limmerpolder de heer C. Glorie het maken van een vernieuwde Hoge Brug over de Schulpvaart in de Uit- geesterweg. Kosten 3650 gulden. Het passeren van een vaste brug gebeurde door de mast met zeil en al te laten zakken en voorbij de brug weer te hijsen. De mast had een zwaar tegenwicht, waardoor deze handeling betrekkelijk weinig moeite kostte. Vervolgens heet het water 'De Moor', 'Slikker Die' (afb. 4) en 'Startingervaart '(afb. 5). De namen Moor en Slik ker Die wijzen op een moerasachtige omgeving. Dan een stukje dat Machine rak heet vanwege het gemaal. Het eind van de vaart was in zicht op het Sluisend. Daar was de Sluisbuurt en kon men na het schutten op de hoogte van de Hempolder op het Alkmaardermeer kiezen voor de rich ting Uitgeest en Krommenie via het Limmergat of voor de richting Akersloot, Alkmaar, Langedijk via de Dodde. Afbeelding 3 Afbeelding 4 Afbeelding 5 47

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 47