Namen langs de Schulpvaart De Schulpvaart is een restant van het oude Oer- IJ en bleef eeuwenlang een water van betekenis. Elk deel van de Schulpvaart had voor de schip per zijn bijnaam. Ook wordt een toelichting ge geven op het belang van deze vaart voor vervoer, visserij en natuur. Geschiedenis Ooit was de Schulpvaart via de Nollenbeek verbonden met de Hoepbeek. De Nollenbeek liep van het Schulp- stet achterlangs de Van Tienhovenhoeve om dan haaks onder de Heereweg door te duiken en de loop te vervol gen achter het oude Fochteloo en de oude PWN-kwekerij richting Koningskanaal, die loopt langs de Zeeweg. Het Koningskanaal is een vergraven deel van de Hoepbeek die langs de Van Oldenborghweg en het zweefvliegveld richting Kruisberg liep. Een van de laatste grote Oer-IJ geulen met de afwatering van de Rijn in zee kreeg na de verzanding de functie om duinwater af te voeren op de Lange Meer, nu Alkmaardermeer geheten. Bij de uitvoe ring van het grote ontginningsproject rond 1830 werd voor de afwatering van de landbouwgronden in de duinen het Koningskanaal verlengd van het huidige atletiekterrein tot aan de kruising Zeeweg-Heereweg en aangesloten op de Schulpvaart, zodat scheepvaart mogelijk zou zijn. Op de hoogte van de huidige rotonde was zelfs een dubbele sluis gepland. Koning Willem I had grootse plannen. Namen De vaart, die volgens een oude kaart Lymmervaart werd genoemd, is uiteindelijk Schulpvaart gaan heten, omdat de waterloop vooral gebruikt werd voor het vervoer van schelpen. We varen in gedachten mee van het Schulpstet naar de Meer. De schippers van het Stet gaven gedeelten van de vaart specifieke namen om te duiden waar de boot lag. Zo ver telde mijn vader: "Als je 's avonds laat bij het Zuidend was op weg naar huis, naar het Schulpstet, dan ging je natuur lijk niet aan boord slapen, daar was ook nauwelijks plaats voor. Alle ruimte was voor de lading. Dan liep je van het Zuidend naar huis en de andere ochtend weer terug en voer je verder van het Zuidend naar het Schulpstet Vanaf het Stet tot aan het 'Lange Pannenhuis' heette de Schulpvaart gewoon Schulpvaart. Daarna kreeg je een stuk dat 'Pepelrakkie' werd genoemd. Dan volgde de 'Bocht van de schuitjes'. Dit werd zo genoemd, omdat boer Kuijs daar zijn koeien over de vaart bracht. Iets ver der kwam de 'Grote Bocht' (zie afb. 1). Vervolgens voer je op het 'Lange rak' en ten slotte kreeg je dan nog het Robbenzand en 't Limmerend. Afbeelding 1 Afbeelding 2 46

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 46