dienstplichtige Castricummers. Niet iedereen heeft ook dienst gedaan, maar de familie Zonneveld is met liefst 70 man vertegenwoordigd, Brakenhoff en Kuijs ieder met 45, Lute 34, Stuifbergen 32 en Res 24. Dat deze families hun aandeel in ruime mate hebben geleverd, is wel duidelijk. Van het personeel van het provinciaal ziekenhuis wer den 28 mannen opgeroepen. Het vertrek van de ver plegers maakte de ontruiming van twee afdelingen noodzakelijk. Een van de ontruimde afdelingen werd op verzoek van het Rode Kruis ingericht voor het zo nodig opnemen van 50 zieken of gewonden. Ook de tweede afdeling zou snel als hospitaal kunnen worden ingericht. Henk Twisk (1897-1979) woonde op de boerderij Johan na's Hof in 1914. Hij vertelde: "De eerste kampeerders kwamen in 1913 en 1914. Ze waren rond de 20 jaar oud en dus waren er veel dienstplichtigen bij. Al die lui moesten vertrekken. Op 1 augustus 1914 was het terrein leeg en werd het gesloten Op 4 augustus kon de mobilisatie als voltooid beschouwd worden. Samen met de militairen die al in actieve dienst waren, was het leger op een sterkte van 200.000 man gekomen. Op strategisch belangrijke punten als havens, sluizen, bruggen, langs de grens en de kust werden de militairen geposteerd. Plaatsgenoot kapitein Rommel moest zijn opleiding tot 1e stuurman afbreken en werd ingelijfd bij de militaire Kustwacht in Vlissingen. Later werd hij havencommandant op West-Terschelling, com mandant van een fregat en tenslotte havencommandant in Willemstad. Hij eindigde zijn loopbaan als reserve-offi cier in de rang van kaptein-luitenant ter zee. Gerrit Veldt (1883-1955), geboren op de boerderij 'De Plaats' op het Noordend, was ook een van de gemobili- seerden. Na het overlijden van zijn vader op 25 decem ber 1914 moest hij gedurende zijn diensttijd de boerderij verhuren. Hij stuurde ansichtkaarten eerst aan zijn ouders 40 Albert Rommel (rechts) bereikte de rang van kapitein-luitenant ter zee. Gerrit Veldt, geboren in 1883 op de boerderij 'De Plaats' in Noordend, was er trots op dat hij het als jongen van het platteland met alleen lagere school tot sergeant had gebracht. Klaas Veldt, broer van Gerrit, werd in mei 1905 opge roepen voor de militaire dienst en ingedeeld bij het Regiment Vesting Artillerie. In 1913 wordt hij overgeschre ven naar de Landweer en vervolgens was hij gemobili seerd tot 31 december 1918.

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 40