Ten geleide Zoals dat de laatste jaren meer en meer geldt, bevat het jaarboek een grote variatie aan onderwerpen uit verschillende perioden van Castricums geschiedenis. Daarbij ligt het zwaartepunt op de afgelopen honderd jaar. Het openingsartikel verhaalt van de ontwikkeling in het lenen van boeken: vanaf 1922 een leesbibliotheek in café 'de Vriendschap', winkelbibliotheken in de derti ger jaren van onder andere Kees de Koster, naar twee bibliotheken aan de Burgemeester Boreelstraat begin zestiger jaren en vervolgens vanaf 1976 de bibliotheek aan de Geesterduinweg. Eind vorig jaar werd het gerestaureerde grafmonument van dokter Jacobi overgedragen aan het bestuur van Dijk en Duin. Dit artikel gaat dieper in op het gezin Jacobi en diens betekenis voor Duin en Bosch. Er is ook aandacht voor het zorgcentrum 'De Boogaert' dat dit jaar 50 jaar bestaat. Beschreven zijn de verande ringen in de ouderenzorg, samenwerkingsverbanden etc. Tot in de vorige eeuw betaalden Bakkum en Castricum mee aan het onderhoud van de Sint-Aagtendijk, die vanaf de middeleeuwen een groot gebied ten noorden van Beverwijk tegen het water beschermde. In het dijk bestuur, het onderhoud aan de dijk en de onderhouds kosten speelden Bakkum en Castricum een rol. Honderd jaar geleden begon de Eerste Wereldoorlog. Hoewel Nederland neutraal was, waren Castricummers en Bakkummers toch op verschillende manieren bij de oorlog betrokken. Daarom een artikel over dit onder werp. De Schulpvaart is meerdere eeuwen vooral voor het vervoer van schelpen in gebruik geweest. Elk deel van de vaart kreeg van de schippers een specifieke naam. Het artikel gaat bovendien in op het belang van deze vaart voor vervoer, visserij en natuur. In de serie over middenstanders nu aandacht voor de groenteboeren die ons dorp in ongeveer honderd jaar heeft gekend. De overdracht van de plaquette met een portret van dokter Leenaers aan de bewoners van het Dokter Lee- naershuis was de aanleiding om in een artikel nog een aantal herinneringen aan deze geliefde huisarts vast te leggen. In het vorige jaarboek beschreven we de handhaving van de openbare orde in de gemeente tot aan de Tweede Wereldoorlog met een hoofdrol voor de veldwachters. In het tweede deel wordt ingegaan op de politieorgani satie tijdens en na de oorlog. Het 10e en laatste deel over de geschiedenis en bewo ners van de Dorpsstraat omvat het gedeelte tussen de Koningin Wilhelminalaan en de Prinses Beatrixstraat. Als Castricumse familie wordt in dit jaarboek de fami- lie Bos beschreven. De stamvader Klaas Janszoon Bos woonde al voor 1778 in Castricum. De oudste generaties van de familie waren vooral van beroep: veehouder, later tuinder (kwekerij Sumatra), melkslijter en vrachtrijder. Het jaarboek wordt afgesloten met de vaste rubrieken 'Castricum honderd jaar geleden', het jaarverslag en de kroniek van het afgelopen jaar. De redactie dankt Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten, Folkert Bangma voor het verstrekken van genealogische gege vens en Tom Heijjer en Gerrit de Feber voor het verbe teren van de afbeeldingen in het jaarboek. Wij nodigen de lezer tenslotte uit om reacties en aan vullingen op de artikelen aan ons door te geven. Ook voor onderwerpen waaraan we in de volgende jaarboe ken aandacht willen schenken, zijn bijzondere herin neringen, gegevens, anekdotes en/of fotomateriaal wel kom. Dit betreft onder andere de afdeling Castricum van het Rode Kruis, de Bakkerij, de Schoolstraat, de kruideniers, de 'Tour de Flevo' en de Castricumse fami lie Borst. Het contactadres is Werkgroep Oud-Castri- cum, Geversweg 1b, 1901 NW Castricum of per email: simon.zuurbier@hetnet.nl, tel: 0251-671511. Wij danken verder allen die aan de totstandkoming van de 37e uitgave hebben bijgedragen. De redactie: Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier 3

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 3