m De kosten aan de Sint-Aagtendijk voor Bakkum en Castrieum y ■v:: v Limmen ncum Sint-Aagtendijk Heemskerk v Beverwijk Tot in de vorige eeuw betaalden Bakkum en Castricum mee aan het onderhoud van de Sint- Aagtendijk, die een groot gebied ten noorden van Beverwijk tegen het water beschermde. Nog steeds zijn delen van deze dijk te bewonde ren. De geschiedenis van de dijk gaat terug tot in de middeleeuwen. In de loop der jaren is er veel te doen geweest over de uitvoering van het onderhoud aan de dijk en de verdeling van de onderhoudskosten. Het dijkonderhoud werd per onderhoudsplichtig dorp verdeeld over de eige naren van de grond in het dorp. Zo moest ook de abdij van Egmond met de grondeigenaren in Bakkum een deel van de dijk onderhouden. Heel bijzonder is dat een nauwkeurige beschrijving van de procedure bij de verdeling over Bakkum uit 1466 nog in de archieven over de Abdij van Egmond bewaard is gebleven. De geschiedenis van de Sint-Aagtendijk De meest bekende dijk in Midden-Kennemerland is de Sint-Aagtendijk. Deze dijk, genoemd naar Sint-Agatha, de beschermheilige van Beverwijk, moest oorspronkelijk Beverwijk en aanliggende gebruiksgronden tegen water uit het Wijkermeer besehermen. Het eerste gedeelte, vanaf de Hoflanderweg, is opgeworpen in de tweede helft van de twaalfde eeuw. Omstreeks 1290 is de Sint-Aagtendijk doorgetrokken langs de Crommenije en het Uitgeester- meer tot aan de hoge gronden bij Uitgeest en vandaar naar het noorden tot de Startingerdijk, ten zuiden van Akersloot. Deze verlenging is onder graaf Floris V tot stand gekomen en heeft een verder uitbreiding van het Wijkermeer naar het noorden weten te voorkomen. Met de verlenging bood de dijk een groot gebied beseherming tegen het dreigende water vanuit het IJ, waarmee het Wijkermeer en in het verlengde daarvan, de Crommenije, in verbinding stond. De eerder aangelegde lokale dijken werden na het tot stand komen van de Sint-Aagtendijk seeundaire dijken of verloren hun waterkerende functie helemaal. Ze werden afgegraven, maar bleven veelal als wegen onder versehil- lende dijknamen bestaan. De Sint-Aagtendijk bestaat uit verschillende dijkstukken met eigen namen. De tegenhanger van de Sint-Aagtendijk is de Assendel- ver Zeedijk, gelegen aan de oostkant van het Wijker- meer en de Crommenije. Het onderhoud van de Sint-Aagtendijk berustte eeu wenlang bij de belanghebbende gemeenten. De dijk was 'verstoeld' op de aangrenzende dorpen Heems kerk, Uitgeest, Wijk aan Duin (Beverwijk), Castri eum, Bakkum en Limmen, dat wil zeggen dat ieder dorp een gedeelte moest onderhouden. Het dijkon- derhoud gebeurde volgens het stelsel van 'verhoef- slaging', wat betekende dat de dijklast op de grond berustte. Aan elk stuk grond dat iemand gebruikte of als hoeve-eigenaar bezat, was een bepaald stuk dijk in onderhoud toegewezen; dit stuk dijk werd 'dijkslag' of 'hoefslag' genoemd. Het aandeel van de abdij van Egmond in de 15e eeuw De abdij van Egmond bezat veel grond in Bakkum. De eerste beriehten over het aandeel van de abdij in het dijkonderhoud dateren van 1331. Een deel van de dijk moest de abdij met de inwoners, grondeigenaren van Bakkum onderhouden. De verdeling blijkt uit een ordonnantie van de verstoeling van deze dijk in de Bakkummersehouw in 1466. Hierin wordt nauwkeu rig beschreven hoe de sehout en sehepenen van Bak kum de hun toegewezen stukken van de Sint-Aagten dijk onder hun ingelanden verstoelden of verdeelden. Kaartje van de Sint-Aagtendijk. Omdat deze situatie van meer dan 500 jaar geleden 34 is beschreven, is het daardoor mogelijk om de werk-

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 34