rj w tl Voorwoord Pfi A Bij mijn aantreden als voorzitter heb ik gememoreerd er trots op te zijn mijn bijdrage te mogen verlenen aan een springlevende organisatie met 40 actieve vrijwil ligers en ruim 1200 donateurs. Het is bovendien een voorrecht om al zo snel het voorwoord te mogen schrij ven voor het 37e Jaarboek van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum. Dat doe ik met gepaste bescheiden heid, in de wetenschap in de voetsporen te treden van mijn gewaardeerde voorgangers. Minder bescheiden ben ik over de kwaliteit van ook weer dit jaarboek. Bij de gelukwensen die ik na het aanvaarden van het voorzitterschap mocht ontvangen, werd ik een paar keer door derden expliciet gecompli menteerd met de reputatie die het jaarboek van Oud- Castricum inmiddels geniet. Die lof komt echter mij niet toe, maar de auteurs en de redactiecommissie. Binnenkort zal het 'Huis van Hilde', het provinciaal Archeologisch Informatiecentrum, worden geopend. Castricum mag trots zijn op deze geweldige aanwinst en publiekstrekker, op een steenworpafstand van ons onderkomen 'De Duynkant' (jammer dat die naam is gekaapt voor een nieuwbouwproject in de nabijheid!). De voorgenomen uitbreiding van ons gebouw, waar voor inmiddels concrete plannen bestaan, is qua grootte natuurlijk van een andere orde dan het Huis van Hilde. Deze dient echter hetzelfde doel: verbetering van de bewaar- en presentatiefunctie. Hopelijk zullen zowel grote zus als kleine broer daarvan de vruchten plukken en elkaar vinden en ondersteunen in een langdurige en prettige relatie. Peter van Eerden, voorzitter Naast onderzoek, verzamelen, beheren en publiceren, is een belangrijke doelstelling van de stichting het bevor deren van het behoud van het cultuur-historisch erfgoed in Castricum en Bakkum. Dat lijkt soms op gespannen voet te staan met enthousiaste suggesties om de Heer- lykhyd op te stuwen in de vaart der volkeren. Zonder meteen te vervallen in krampreacties en het a priori willen tegenhouden van veranderingen, vragen deze plannen om alertheid. Natuurlijk is dat vooral een zaak voor de politiek, maar Oud-Castricum blijft niet aan de zijlijn staan. Zo zijn er stemmen opgegaan en voorstellen gedaan voor 'tunnelvarianten', een mogelijke randweg, een 'opstellocatie' voor 75 treinwagons, een 'greenpark', 'jaarrond-exploitaties' en verdergaande commercialise ring van het strandplateau. De indruk bestaat dat vaker wordt gekozen voor meer en groter, dan voor beter en kwaliteit. Volgens het bestuur van de Stichting Werkgroep Oud- Castricum dient voorafgaande aan onderzoek naar 'haalbaarheid' altijd eerst de 'wenselijkheid' te wor den overwogen op grond van twee belangrijke beoor delingscriteria: in hoeverre wordt met de voorgestelde ingreep de kwaliteit en het karakter van de omgeving aangetast en in hoeverre gaan met de plannen land schappelijke cultuur-historische waarden verloren? Oud-Castricum wil dicht bij haar doelstellingen blij ven, is daarover dus voortdurend in gesprek met de gemeente en participeert in een groot aantal forums waarmee verwantschap bestaat. Het bestuur vindt het belangrijk te blijven investeren in een hechte relatie met de Stichting tot behoud van natuurlijke en cultuur historische waarden in de Alkmaardermeeromgeving, evenals in de contacten met de zusterverenigingen in Akersloot en Limmen. k 1 n c T, Peter van Eerden 2

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 2