den. Huisarts Dijkstra was in mijn tijd de medisch adviseur. Door verdere ontwikkelingen in de zorg en meer intensieve samen werking met de verpleeghuizen kwam daarna de verpleeghuis arts Monica Hendriks in beeld. Zij leidde ook de klinische lessen die toen opgestart werden in De Boogaert en de Santmark. Daar naast werden er ook vanuit het RIAGG klinische lessen gegeven. In samenwerking met het Horizon college gaf ik met locatiemanager Corry Rossloot van de Santmark praktijklessen aan leerling-ver zorgenden. Ik heb ook meegemaakt dat er til-liften kwamen. Het gebruik daarvan werd opgenomen in de opleiding voor het uitvoeren van verpleegkundige en verzorgende handelingen. Onze twee ziekenkamers werden ingezet voor het flankerend beleid. Ouderen uit Castricum konden, als ze uit het zieken huis werden ontslagen en nog niet zelfstandig thuis konden zijn, bij ons komen aansterken voor circa zes weken. Dit bracht extra geld op, maar betekende ook een verzwaring voor de verzorgenden. We kregen ook een afdeling waar onze bewoners, die extra zorg nodig hadden, enkele dagdelen per week naar toe konden gaan om daar fysio-, logo- of ergo therapie te krijgen. Dat ging ook weer in samenwer king met het verpleeghuis. De rol van de vrijwilliger is in de loop der jaren heel belangrijk geworden. Zonder vrijwilligers zou de extra aandacht naar de bewoners toe moeizaam ver lopen. De zorgverleners zitten met een vol takenpak ket. De tijd om eens een praatje te maken of bij een jarige bewoner een kopje koffie te drinken, is sinds eind jaren '90 steeds schaarser geworden. Voor die tijd kreeg een jarige bewoner 's morgens een aubade voor het appartement en een klein cadeautje. De vrijwilligers realiseerden ook ons zangkoor onder leiding van Coby Lips. Verder brachten zij de bood schappen naar de appartementen en bemensten het winkeltje beneden in de hal. De dames van het Rode Kruis gingen handwerken of spelletjes doen met de bewoners. De zorg, die wij onze bewoners konden geven, werd steeds zwaarder en complexer. Helaas moesten wij op grond van de toen geldende regels in overleg met de medisch adviseur menig bewoner aanmelden voor verpleeghuisopname. Dit was voor de bewoner en de familie, maar ook voor ons, lang niet altijd plezierig. Eerst werd de indicatie voor opname in het bejaarden huis door het maatschappelijk werk van de gemeente afgegeven. Later werd dit overgenomen door het Regi onaal Indicatie Orgaan (RIO). Het bejaardencentrum was toen verzorgingshuis geworden. Renovatie van De Boogaert in de jaren 1990-1991 Eind jaren tachtig overwoog het bestuur een renovatie van het centrum. Met de gemeente en de provincie vonden de eerste oriënterende gesprekken plaats. Dit resulteerde in het feit dat begin jaren negentig kon worden begonnen met de werkzaamheden. De Boogaert werd verbouwd en gedeeltelijk vernieuwd. De bewonersappartementen werden aangepast aan de nor men van die tijd: meer ruimte, meer privacy en efficiën tere faciliteiten voor de verpleging en de verzorging van de bewoners. Er werd een nieuwe vleugel aangebouwd, terwijl de oude vleugel gerenoveerd werd. Het hoeft geen betoog dat de jaren van bouwen een zware claim legden op het uithoudingsvermogen en geduld van zowel bestuur, Het zangkoor van De Boogaert. De voorgevel na renovatie in 1992 met daarop het nieuwe logo. 27

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 27