grond. Samen met de directie kwam het dage lijks bestuur eenmaal per maand bij elkaar. Daarnaast kende men een hoofdbestuur, bestaande uit vijf leden. Zij waren allen onbe zoldigd lid en vormden een afspiegeling van de samenleving. Dit bestuur kwam op initia tief van het dagelijks bestuur tweemaal per jaar bijeen. Volgens de statuten van de Johannesstichting was het bestuur van 'Huize De Boogaert' belast met het beheren en exploiteren van een of meer dere woningen in de gemeente Castricum of omgeving, "zulks ten behoeve van de huisves ting en verzorging van bejaarden, zowel echt paren als dames en heren afzonderlijk, zonder onderscheid van hun godsdienstige, politieke of maatschappelijke opvattingen en zonder onder scheid van hun maatschappelijke positie een verantwoordelijkheid van de zorgkanto ren. Evenals de verpleegtehuizen werden de bejaardenoorden (vanaf nu verzorgingshuizen genoemd) opgenomen in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. We weten inmiddels dat er wederom drastische veranderingen op stapel staan. De ouderen van de toekomst zul len langer thuis willen blijven wonen en daar omheen zullen zorg-, verpleeg- en begelei dingsbehoeften worden georganiseerd. Hierbij zal een grotere rol voor de gemeentelijke over heid zijn weggelegd. De Boogaert werd in de loop der jaren ook geconfronteerd met de consequenties van het overheidsbeleid om de zorg op een hoger niveau te tillen. Ouderen wilden graag meer ruimte, bewegingsvrijheid, zelfbeschikkings- Veranderingen in de ouderenzorg De verzorging, begeleiding en verpleging voor ouderen hebben in de loop der jaren vele veranderingen ondergaan. Aanvankelijk was de ouderenzorg in de bejaardenoorden een uitkering in het kader van de Algemene Bijstandswet. In de loop der jaren werd deze rol overgenomen door de provincies. Zij dienden om de vier jaar een plan van aan pak te overleggen over de ontwikkelingen in de ouderen zorg en met name op het gebied van de bejaardenoorden. Hierbij moet onder andere gedacht worden aan renovatie of nieuwbouw, kwaliteitszorg door middel van de inspec tie, goedkeuring van de jaarrekeningen en de toekenning van de budgetten. Zo leidden diverse plannen tot verbeteringen van kwali teit en tot aanpassingen en renovaties binnen de sector. In 1997 werd de ouderenzorg in de bejaardenoorden recht en kwaliteitszorg, geleverd door daarvoor opgeleide professionals, zoals verpleegkundigen, bejaardenverzor genden, koks en activiteitenbegeleiders. Het bestuur ging op zoek om zowel voor bewoners als medewerkers op deze ontwikkelingen in te spelen. Personeel Om iets over de geschiedenis van het personeel te vertel len is het goed om even terug te grijpen naar het jubileum boek dat werd uitgegeven ter ere van het 40-jarig bestaan van De Boogaert. Hierin staat een interview met Lida Bruggeling-Hes, een van de medewerkers van het eerste uur. Zij was toen 30 jaar in dienst; dat is nu dus inmiddels 40 jaar geworden. De Boogaert rond 1975 met de aanleunwoningen. Het verzorgingshuis in 1986. Daarna zou er ook voor De Boogaert veel veranderen. 23

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 23