aim Huize „de Boogaert" :iï,ïl EK -'mui pi r MH R.K. BEJAARDEN-CENTRUM „JOHANNESSTICHTING" DE BOOGAERT 20 - 1901 GN CASTRïCUM was gelegen nabij de 12e eeuwse Boogaerts- dijk. Dat verklaart de naam van het verzor gingshuis. bouw, waarop na vele overwegingen werd gekozen voor premiebouw. Daarbij werd afgesproken dat genoemde woningbouwvereniging de opdrachtgever werd en de Johannesstichting het geheel zou exploiteren. Voor de bouw stelde het r.-k. kerkbestuur een stuk grond grenzend aan de Pancratiuskerk beschikbaar. Deze grond Komst van de bejaardenoorden in Neder land Na de Tweede wereldoorlog schieten in Nederland bejaardenoorden vanaf de mid den jaren zestig als paddenstoelen uit de grond. Een van de verklaringen is het toe nemende individualisme. Kinderen willen hun vrijheid en ruimte behouden, maar ook de ouderen zelf zien het vaak niet zitten om afhankelijk van hun kinderen te zijn. "Wij willen onze kinderen niet tot last zijnis een veelgehoorde uitspraak. Verder wordt het groeiende woningtekort na de Tweede Wereldoorlog steeds nijpender. Hierdoor heerst er een grote maatschappelijke druk op ouderen om huizen vrij te maken voor jonge gezinnen. Met de Wet op de Bejaar denoorden (1963) maakt de overheid het ook mogelijk om bejaardentehuizen te bou wen. Het verhuizen naar een bejaardente huis wordt daarom gestimuleerd. In 1957 gaven het provinciaal- en gemeentebe stuur officieel toestemming om op de bewuste plek te gaan bouwen. Toen begonnen de moei lijkheden over de hoogte van het pand. Het architectenbureau had een plan ingediend met twee lagen en een schuin dak. De gemeente eiste echter minstens drie lagen, zodat Wiegerinck en Van Balen opnieuw aan de gang konden. Na veel overleg werd het nieuwe plan, bestaande uit een hoofdgebouw van vier verdiepingen met een dienstvleugel en zeven blokjes met in totaal 21 woningen, door de gemeente goedgekeurd. Inmiddels waren er na het verkrijgen van de grond vijfjaar verstreken. De bouwvergunning werd op 21 juli 1961 verleend met vermelding van een bouwsom van f 1.278.000. Het jaar daarop startten het grondwerk en de aanleg van de riolering. Van wege de strenge winter van 1963 stagneerde de bouw drie maanden, maar in december van dat jaar konden de bejaardenwoningen dan toch worden betrokken. In het voorjaar van 1964 werden de eerste bewoners in Huize De Boogaert gehuisvest. Op 24 september 1964 vond de officiële ope ning plaats en onthulde burgemeester Smeets een gedenksteen. Het zou beslist niet de laatste steen zijn die daar werd gemetseld Het bestuur van De Boogaert bestond tot 1995 uit een dagelijks bestuur, waarin naast de voorzitter, secretaris en penningmeester nog twee leden zitting hadden. Een daar van had een medische en de ander een technische achter- De Boogaert werd gebouwd op dit weiland nabij de Boogaertsdijk. Na oplevering stond het bejaardentehuis nog midden in het grasland. Het logo op het eerste briefpapier. 22

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 22