Verzorgingshuis De Boogaert 50 jaar In 1964 werd in Castricum het bejaardencen trum 'Huize De Boogaert' in gebruik genomen. Het bestond uit een gebouw in vier lagen en 21 huisjes in één laag. In het tehuis was er plaats voor circa 85 bewoners. Er is sinds die tijd heel veel veranderd in de ou derenzorg. Ook de bebouwing van De Boogaert onderging verschillende metamorfoses. De doel stelling bleef echter onaangetast en met trots vierde men dit jaar het gouden jubileum. Ontstaan Ouderdom en armoede hadden tot het eind van de negen tiende eeuw bijna dezelfde betekenis. In Castricum werd in 1862 een tehuis voor armen en wezen gesticht, onge veer op de plaats waar in 1912 het nieuwe Armenhuis werd gebouwd. In de twintiger jaren werd die naam ver anderd in 'Tehuis voor Ouden van Dagen'. Het gebouw op de hoek van de Schoolstraat en de Overtoom staat er nog steeds, maar het is nu ingericht voor de verhuur van appar tementen. Het Burgerlijk Armbestuur beheerde het pand vanaf 1912, in de dertiger jaren opgevolgd door de Instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Zo'n 10 tot 13 mannen en vrouwen bewoonden het pand, begeleid door de Weesmoeder, zoals het hoofd lange tijd werd genoemd. In het 27e en in het 30e Jaarboek beschreef Wim Hespe de geschiedenis van dit eerste Castricumse bejaardentehuis, dat nog tot 1968 in gebruik is gebleven. In 1953 namen afgevaardigden van een aantal r.-k. stands organisaties in een vergadering initiatieven om te komen tot de bouw van een nieuw bejaardentehuis inclusief enkele bejaardenwoningen. Er werd een voorlopig bestuur samengesteld dat verdere plannen zou ontwikkelen. De leden waren Johannes Bos (makelaar in effecten), Lam- bertus Henricus Scholten (technisch ambtenaar), Henri- cus Josephus Marie Korff (belastingambtenaar), Nicolaas Veldt (landbouwer en voorzitter Kerkbestuur Bakkum) en Johanna Christina Verhoef-Defourny (voorzitter katho lieke Bejaardenbond). Op 30 april 1953 werd de stichtingsakte verleden. Als naam werd gekozen R.K. Bejaardencentrum 'Johan- nesstichting'. Besloten werd dat alle deelnemende instan ties ƒ10,- per jaar en 25,- voor de startkosten zouden bijdragen. Ook werd het gemeentebestuur gevraagd om voor de aanloopkosten een krediet beschikbaar te stellen. Dit verzoek werd gehonoreerd met een renteloos krediet van 3500,- dat echter nooit is aangesproken. Om zoveel mogelijk kosten te besparen werden alle ver gaderingen bij de bestuursleden thuis gehouden. En dat waren er vele om zaken te behandelen zoals de locatie, de aankoop van grond en architectenkeuze. Bureau Wiege- rinck en Van Balen uit Arnhem kreeg in 1955 opdracht om het plan te ontwerpen. Op aandringen van burgemeester Smeets vond met woningbouwvereniging St. Joseph over leg plaats over de keuze tussen woningwet- of premie- Het nieuwe 'Burgerlijk Armenhuis' aan de Overtoom in 1912. V.l.n.r. Guurtje Ooms, Trijntje Ooms, Maartje Knaap, Teunis Baars, Dirk Stuifbergen en weesmoeder Ma (Keetje) de Winter. 21

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 21