Het gezin Jacobi en Duin en Bosch In 2009 bestond Duin en Bosch, sinds 2004 GGZ Dijk en Duin geheten, 100 jaar. Ter voor bereiding van verschillende evenementen wer den werkgroepen samengesteld, waaronder de 'werkgroep historie'. Deze werkgroep bestond uit enkele personeelsleden en enkele oud-perso neelsleden. Een van de intenties van die werkgroep was om in het jubileumjaar te komen tot restauratie van het graf van dr. Jacobi, de eerste geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Duin en Bosch en van het graf van zijn jong overleden zoon. Beiden liggen begraven op de in 1963 gesloten begraaf plaats van Duin en Bosch. Tot nu toe kenden we dr. Jacobi slechts van één portretfoto, maar met medewerking van zijn nazaten kan nu een inkijkje in zijn gezinsleven worden gegeven. Jan Willem Jacobi Nadat hun eerste kind in het eerste levensjaar is overle den, wordt Jan Willem Jacobi als tweede kind van Hen drik Jacobi en Christina Louise Wilhelmina Bertelman op 31 mei 1865 te Haarlem geboren. Na Jan Willem krijgt het echtpaar Jacobi-Bertelman nog drie doch ters. Vader Hendrik Jacobi is griffier bij de Staten van Noord-Holland. Jan Willem ontwikkelt zich tot een nauwgezet student. Op 20 mei 1892 doet hij artsexamen met praktijk in genees-, heel- en verloskunde. Hij wordt psychiater en werkt vanaf 11 juli 1892 als assistent-geneesheer bij de zenuwpaviljoens van het Buitengasthuis te Amsterdam (het latere Wilhel- mina Gasthuis). Op 29 juli 1893 wordt hij aldaar plaatsver vangend geneesheer-directeur en in 1904 eerste geneesheer directeur van het noodgesticht Zwanenburgwal. Samen met prof. dr. Cornelis Winkler is hij een van de grondleggers van het krankzinnigengesticht Duin en Bosch. Met architect F.W.M. Poggenbeek heeft hij gestalte gegeven aan het paviljoensysteem. In dit systeem worden afzonderlijke gebouwen toegepast voor verschillende categorieën patiënten. Jacobi is van 1909 tot zijn overlijden in 1916 de eerste geneesheer directeur. Eigenlijk was hij dat al tijdens de bouwperi ode. Met zijn glasplatencamera heeft hij de voortgang van de bouw fotografisch vastgelegd. Gerrit Schumm heeft voor het 22e Jaarboekje (1999) van de Werkgroep Oud-Castricum onder de titel 'Wie was Dr. J.W. Jacobi' een artikel over hem geschreven. Echtgenote Marie Albertine van Leersum Abraham Albertus Marius van Leersum treedt in 1851 als vrij williger in militaire dienst en vertrekt naar Nederlands-Indië. Daar leert hij de 16 jaar jongere Maria Cornelia Koch kennen. Hij trouwt met haar op 6 mei 1865. Hun eerste kind, Marie Albertine (Tine), wordt op 16 maart 1867 in Makassar (Zuid- Celebes) geboren. Na haar wor den er nog zes kinderen gebo ren. In 1873 wordt haar vader op zijn verzoek eervol ontslagen met de titulaire rang van luite nant-kolonel. Omstreeks die tijd komt Tine met twee zussen naar Nederland. Het is niet bekend door wie de kinderen in Neder- Jan Willem Jacobi tweemaal geportret teerd in begin 1868 en eind 1869. 14

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 14