In navolging van de gemeenten fuseren de bibliotheekbesturen van Castricum, Akersloot en Limmen per 1 juli 2002. Schaalvergroting biedt mogelijkheden voor verbetering van de kwaliteit van het bibliotheekwerk. Nieuwe wettelijke regelingen maken in 2008 de over name mogelijk van het werkgeverschap van de provinciale organisatie. Bibliotheekmanager Hanneke Idema-Rozemeijer wordt benoemd tot directeur. Een nieuwe reorganisatie is dan al in het verschiet. Per 1 januari 2009 fuseert de biblio theek met die van Alkmaar en Heerhugowaard en de bibli otheek Kennemerwaard wordt gevormd. ideaal dat in de jaren zestig al werd gekoesterd door de pio niers van de Stichting Sociaal en Cultureel Centrum; een droom die vast ooit nog eens uitkomt. Op 9 september 1995 wordt de bibliotheek heropend na een ingrijpende verbouwing en herinrichting in verband met de verkoop van een deel van de bovenverdieping. Interieurarchitect Aat Vos zet in het blad Bibliovisie uiteen dat de inrichting nu duidelijker is afgestemd op profilering van de bibliotheek als informatiecentrum en niet meer als uitleenbibliotheek. Er is zelfs een leescafé ingericht en die naam doet toch weer even denken aan de uitleen in café De Vriendschap in de twintiger jaren. De boekencollectie is verdeeld in aandachtsgebieden, er is een nieuwe muziekafdeling, de automatisering is verbeterd, enzovoort. Kortom de 'jaren 70 bibliotheek' is omgevormd tot een eigentijdse voorziening. Jammer is het dat de exposities van de Culturele Werkgroep Castricum plaats hebben moeten maken. De heropening is voor André Lamme een mooie afsluiting van 25 jaar vrijwilligerswerk, waarbij hij leiding gaf aan de uitvoering van allerlei bezuinigings-, herinrichtings- en auto matiseringsplannen. Hij is inmiddels wethou der geworden en als voorzitter opgevolgd door Reno Huibers, die op zijn beurt in 2002 Leo Both als opvolger krijgt. Door de fusie en samenwerking in de grotere organisatie Kennemerwaard kan efficiënter worden gewerkt, maar in de afgelopen vier jaar is de gemeentelijke subsidie alweer met 10% verlaagd. De huisvestingskosten en het onderhoud van het gebouw blijven een zware last voor de bibliotheek. Realisering van een ambitieus plan voor een Kultuurhuis dat bibliotheek, theaterzaal, centrum voor kunstzinnige vor ming en instellingen voor maatschappelijke dienstverlening verenigt, zou een verlaging van die kosten mogelijk maken en samenwerking van instellingen bevorderen. Het is een De ontwikkelingen gaan steeds sneller. De digitale dienst verlening breidt zich uit. Het lijkt nog maar zo kort geleden dat er bij de uitlening een datumstempeltje werd geplaatst en dat de catalogus bestond uit kaartenbakken. De ver trouwde uitleenbalies verdwijnen in 2008 en er komt zelf- bedieningsapparatuur voor in de plaats. De digitalisering en het gebruik van internet wordt ook als oorzaak aange wezen voor een teruggang in het aantal leden en uitlenin gen. Dat de bibliotheek onder vuur ligt blijkt wel uit de start in 2014 van de landelijke actie 'Iedere gemeente een bibliotheek.' Raymond Westenberg is de tegenwoordige teamleider van de Castricumse bibliotheek en nog enkele andere biblio theken: "Er doen zich allerlei veranderingen voor waar de bibliotheek op inspeelt. Er wordt met veel instellingen samengewerkt, zoals met de stichting Welzijn voor compu ter- en taalvaardigheidscursussen en met een groot aan tal organisaties onder de noemer Transition Town op het terrein van duurzaamheid. Castricum loopt vooruit op de aangekondigde nieuwe Bibliotheekwet, waarin de biblio theek wordt gezien als centraal informatiepunt voor aller lei plaatselijke initiatieven en waar debatten en cursussen worden georganiseerd". Niek Kaan Bronnen: Archief algemene en r.-k. bibliotheek Castricum; Gemeentearchief Castricum aanwezig in Regionaal Ar chief Alkmaar; Kaan, M., De openbare leeszaal en bibliotheek te Alk maar, 1908-1928, Alkmaar. 1928; Koolwijk, H., 1908-2008: bibliotheek Alkmaar 100 jaar, Alkmaar 2008; Schneiders, P., Lezen voor iedereen: geschiedenis van de openbare bibliotheek in Nederland, Den Haag, 1990. Met dank aan: Hannie Borst-Zijlstra, Gré Borst, Marijke Borst, Han- neke Idema-Rozemeijer, Marie Kuipers-Seulijn, André Lamme, Ada Meurs-Liefting, Tonna Lucassen, Jacques Mulder, Raymond Westenberg, Hans Zaal-Smeets en Ria Zonneveld. De bibliotheek na de herinrichting in 1995. Rechts het 'Groen Informatie Platform' van de organisaties die zich bezig houden met duurzaamheid, groen en milieu. 13

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 13