we in het bestuursarchief tegenkomen. Er blijkt uit dat de 'ontzuiling' geen makkelijk proces is geweest. Op 10 mei 1967 vindt in de r.-k. leeszaal de kennismaking plaats. De r.-k. bibliotheek wordt vertegenwoordigd door de heren Balink en De Nijs en de dames Borst en Liefting. Voor het Algemeen Bestuur verschijnen de heren Meyer en Herweyer. Opgelucht schrijft Rie Borst in haar verslag van deze ontmoeting: "We hebben deze avond ervaren als een buitengewoon verhelderend en prettig contact Nu er sprake is van wederzijds vertrouwen gaat het snel. De stichting streeft naar gezamenlijke nieuwbouw. In 1969 tekenen de besturen een samenwerkingsovereenkomst met het doel per 1 januari 1970 tot integratie te komen. Per die datum komt de gezamenlijke jeugdafdeling in het noodgebouw van het r.-k. bestuur en de volwassenenbibli otheek in het gebouw van de algemene bibliotheek. Een halfjaar later wordt de akte tot oprichting van de Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek Castricum gepasseerd door notaris Van Westen. Het eerste bestuur bestaat uit voorzitter Kamerbeek, secretaris Van den Berg en penningmeester Lamme. De directie en het praktische bibliotheekwerk worden opgedragen aan de Provinciale Bibliotheek Centrale in Haarlem. Dat is een verplichting om voor rijkssubsidie in aanmerking te komen. Ada Liefting: "Betaalde krachten namen ons werk over en vrijwilligers waren niet meer nodig. We hoefden niet meer te komen. Je kreeg geen bedankje of niks, het was zo maar afgelopen." Ook Rie Borst had het er moeilijk mee. Haar schoonzuster Hannie Borst-Zijlstra weet nog dat ze vertelde van de grote veranderingen en zo aangedaan was dat ze in de woonkamer flauw viel. Nieuwbouw Er volgt al spoedig overleg met wethouder Jacques Mul der over de nieuwbouw. Er gaan stemmen op om de bibli- otheek en een cultureel centrum te combineren. Daarvoor is al een initiatiefgroep actief. Tegelijkertijd worden plan nen gemaakt voor een kerk- en ontmoetingscentrum. Het noodgebouw van de Betlehemparochie, dat aan het Korte- naerplantsoen stond, moet worden vervangen en de Gere formeerde kerk ziet mogelijkheden om in een gebrek aan ruimte te voorzien. Vanwege de kosten ziet de kerk in een laat stadium toch van deelname af. De gemeenteraad kiest voor de bouw van bibliotheek en kerk- en ontmoetings centrum op een terrein aan de Geesterduinweg. Voor de kerk is een plaats dichterbij het winkelcentrum niet aan vaardbaar vanwege de noodzakelijke afstand tot de Sint Pancratiuskerk. Het bouwterrein is te groot voor een van de twee, wat een belangrijke reden is voor de gezamen lijke situering van beide gebouwen. De Stichting Sociaal en Cultureel Centrum moet nu afhaken. De opdrachtgevers kiezen overeenkomstig de wens van de gemeente voor dezelfde architect W. Ingwersen. Voordat de architect het potlood ter hand kan nemen, vindt overleg plaats tussen gemeente- en stichtingsbestuur over het programma van eisen. Op dat moment varieert de visie op het toekomstig inwoneraantal tussen de 33.000 en 40.000. Het in voorbereiding zijnde streekplan en ver schillende prognoses geven daar alle aanleiding toe. De rijksinspectrice voor de bibliotheken, mejuffrouw Hol, acht een programma van eisen op basis van 33.000 inwo ners te beperkt. De bibliotheek heeft twee keer zoveel leden als gemiddeld: 33% tegenover landelijk 16%. Uiteindelijk vindt men elkaar. De bouwkosten worden geraamd op f 1.311.000. Met inbegrip van inrichtingskos ten en ondergrond verstrekt de gemeente een lening van f2.286.000 tegen een rente van 9% per jaar! Met trots opent burgemeester Van Boxtel het fraaie gebouw op 25 juni 1976, in aanwezigheid onder andere van Hans Mozes, die in de jaren zestig het initiatief nam voor de oprich ting van de algemene bibliotheek. Voorzitter A.J.M. van der Opening van het biblio theekgebouw aan de Geesterduinweg. Voorzitter Van den Toorn voert het woord. Verder op de eerste rij o.a. Hans Mozes, mede oprichter van de algemene bibliotheek en directeur van de Provinciale Bibliotheek Centrale, mej. Hol, rijksin- spectrice en burgemeester Van Boxtel. 11

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 11