bouwvergunning moeilijk te realiseren. In eerste instantie was de gemeente namelijk niet bereid ons toestemming te verlenen in verband met de regels volgens het bestem mingsplan. Na veel overleg is uiteindelijk gebleken dat er tot 90 vierkante meter vergunningsvrij gebouwd mag worden. Toen dit bekend werd, is een Castricumse archi tect bereid gevonden onze wensen in kaart te brengen en daarna een schetsplan en een maquette te maken. Dit plan werd qua vierkante meters toch groter dan vergunnings- vrij is toegestaan. De bouwcommissie hoopt in 2014 tot een definitief plan te komen en dat aan de leden voor te leggen. Veel aandacht vraagt de klimaat- en vochtbeheersing binnen ons gebouw. Besloten is een ontvochtiger aan te schaffen, maar dit is nog niet de meest optimale oplossing. Vanwege de grote financiële consequenties die een ver dere aanpak van deze problematiek met zich meebrengt, wordt gewacht op de verbouwing. Cultuur en monumenten (Ernst Mooij) Voor het plaatsen van monumenteninformatieborden in de kernen Akersloot, Limmen en Castricum heeft de gemeente Castricum medewerking gevraagd van de Monumenten- raad en de drie locale historische organisaties. Voor de ker nen Bakkum en Castricum heeft Oud-Castricum de teksten en het beeldmateriaal voor tien borden aangeleverd. Op de borden zijn ook QR-codes aangebracht, waarmee met daarvoor toegeruste mobiele telefoons extra informatie opgevraagd kan worden. Wethouder Portegies onthulde de informatieborden op 4 juli tijdens het project 'Speuren naar schatten' op het bouwterrein van het Archeologisch Infor matiecentrum achter het station. Naar aanleiding van een in 2011 ingediend burgerinitiatief door de Stichting tot behoud van natuurlijke en cultuurhis torische waarden in de Alkmaardermeeromgeving heeft deze stichting op verzoek van de gemeente een inventa risatie en een gebiedsbeschrijving van de Van Oldenbar- neveldweg en omgeving gemaakt. Daarbij was ook een lid van de werkgroep betrokken. De gebiedsbeschrijving werd op 8 april in de raadszaal aan belanghebbenden en belangstellenden gepresenteerd en op 19 september door de raad vastgesteld. Volgens het raadsbesluit geldt de gebiedsbeschrijving als een toetsingskader bij het beoor delen van omgevingsvergunningen en bij het opstellen van bestemmingsplannen. In dit 'Jaar van de Stolp' is door de Boerderijen Stich ting Noord-Holland en de Vrienden van de Stolp mede werking gevraagd voor het 'updaten' van de Boerderijen Beeldbank. Waar nodig zijn binnen de kernen Castricum en Bakkum nieuwe foto's gemaakt en bouw- en verbouw- mutaties geïnventariseerd. Daarna is het inventarisatie- en fotomateriaal aan bovengenoemde stichting doorgegeven. Het bestand van Castricumse en Bakkumse (ex)boer- derijen bestaat uit 42 stolpen en twee niet-stolpen. Ten gevolge van bouwvalligheid zijn er twee stolpen gesloopt. De plaquette met de beeltenis van dokter Leenaers is al lange tijd het eigendom van de werkgroep. Om te voor komen dat deze door de huidige plannen voor (ver)nieuw- bouw van Geesterhage in de vergetelheid zou raken, heeft Viva! Zorggroep op 22 november de plaquette weer aan Oud-Castricum overgedragen. Op dezelfde dag is de gedenkplaat in langdurige bruikleen gegeven aan Jan Nie- meijer en Annemieke Slaats, de huidige bewoners van het Dr. Leenaershuis aan de Mient 82. Daarmee is de pla quette weer teruggekeerd op zijn oorspronkelijke locatie. Op vrijdag 13 december zijn de op initiatief van de werk groep gerestaureerde grafmonumenten van Dr. Jacobi en zijn jong overleden zoon overgedragen aan Parnasia Groep, eigenaar van de oude begraafplaats op landgoed Duin en Bosch. Twee kleinkinderen van Dr. Jacobi waren bij de overdracht aanwezig. De restauratie werd uitge voerd door de firma Haker Natuursteen te Alkmaar en gesteund door sponsoren. Educatie (Cor Smit) Rond het educatieve project 'Het Mysterie van de Kope ren Knoop' werden in april op diverse dagen in De Duyn- kant activiteiten georganiseerd. Er is geweven en gespind, er zijn houten soldaten geschilderd, uitleg gegeven over objecten uit 1799 en een huzaar te paard kwam over het soldatenleven vertellen. Bijna alle basisscholen uit Castri- cum zijn langs geweest. Het was een groot succes, waarbij 286 leerlingen werden ontvangen. Op 4 juli werd medewerking verleend aan een manifes tatie rond de start van de bouw van Het huis van Hilde. Werkgroepleden hebben die middag diverse archeologi sche voorwerpen laten zien en spelletjes georganiseerd. Fotografie en film (Peter Levi) Zoals gebruikelijk zijn er dit jaar weer veel foto's door de Castricumse bevolking aangeleverd die een aanvulling geven op het verleden van personen, locaties of panden. Ook komen er nieuwe foto's binnen door contacten tijdens de voorbereiding van de artikelen voor het jaarboek. Wij volgen de facebookpagina 'Je bent Castricummer als.om aanvullende informatie bij foto's te verzamelen. Start van de bouw van het Archeologisch Informatie Centrum op 4 juli achter het station. In het kader van het project 'Speuren naar schatten' gaan scholie ren graag op de foto met de kanonniers Jan Brakenhoff (links) en Frank Dam. 113

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 113