Er is een bijdrage geleverd aan het in 2014 uit te geven fietsboekje 'Fietsen door de Heerlykheden Castricum, Akersloot, Limmen en Bakkum'. Ook is er meegewerkt aan en geadviseerd bij het tot stand komen van de film 'Soldaat onder het Zand' en de inrich ting van de gelijknamige tentoonstelling in De Hoep. Rond die tijd werd er in de duinen een skelet van een Rus sische soldaat uit 1799 gevonden. In september werd er in het Hof van Kijk-Uit een lezing arche ologie verzorgd voor het Castricumse Ondernemers Verbond onder de titel 'Oude meuk van vergeten voorouders'. Daarnaast is er deelgenomen aan de activiteiten beho rende bij het bouwoffer en de eerste paal van 'Het huis van Hilde' en is meegewerkt aan de archeocontactdagen, die tevens in het teken staan van het te bouwen provinciaal Archeologisch Informatiecentrum te Castricum. Meer dan 300 kg archeologisch materiaal werd gedetermi neerd en naar het provinciaal depot gebracht. Er wordt in ons gebouw nog steeds gewerkt aan de conservering van archeologisch materiaal. Archief (Peter Levi) Elk jaar krijgt de werkgroep weer veel nieuw materiaal door schenkingen, zoals boeken, kaarten, foto's en voor werpen met betrekking tot Castricum en Bakkum. Dit materiaal wordt dan verwerkt en beschreven. Er is een begin gemaakt met het registreren van de voor werpen uit onze collectie. Deze zijn straks met foto te bekijken via de website, net als de foto's. Het boekenbestand wordt constant aangevuld met nieuw aangeschafte of geschonken exemplaren. Onze collectie is nu ook via de website toegankelijk. Al jarenlang worden de artikelen uit het Nieuwsblad voor Castricum, die wij vanaf 1966 in ons bezit hebben, met uittreksels ontsloten in een database. Nog niet alles is ingevoerd, maar circa 6400 artikelen zijn nu via de web site te bekijken. Archiefonderzoek en jaarboek (Simon Zuurbier) Door enkele leden van de werkgroep werd meerdere keren per week een bezoek gebracht aan de archieven. In de meeste gevallen betrof dit het Regionaal Archief te Alk- maar. Het werk bestond vooral uit het digitaal overnemen van de historische gegevens over Castricum. Met name werd gewerkt aan het overnemen van de schepenrollen uit de periode van voor 1811 en akten met transacties over onroerend goed en personen in Castricum van notarissen uit de regio in de periode 1860-1920. Ook werd gezocht naar gegevens voor de vaste rubriek 'Castricum honderd jaar geleden' in het jaarboek. Voor het opzetten van de geschiedenis en stamboom van Castricumse families werden eveneens vele gege vens opgespoord. Aandacht werd besteed aan de families Schut, Limmen en Castricum. Verder werden gegevens uit verschillende bronnen gebruikt voor de reconstructie van Castricumse families voor 1811. Op het Noord-Hollands Archief in Haarlem is vooral onderzoek in de kadastrale registers uitgevoerd naar enkele percelen in de Dorpsstraat. Het 36e Jaarboek werd in oktober 2013 uitgebracht en bevatte weer vele uiteenlopende onderwerpen. Het ope ningsartikel betrof de geschiedenis van de Vereniging Kennemer IJsbaan naar aanleiding van de viering van het 80-jarig jubileum. Andere onderwerpen gaan onder meer over Castricumse kranten en drukkers, de Gereformeerde kerk, de Maer- of Korendijk, de Carnavalsvereniging, de slagers, de veldwachters en politie, een inbraak met veel geweld, de huzaren van Castricum, de 9e aflevering van de Dorpsstraat en het 100-jarig bestaan van bouwbedrijf A.C. Borst. Helaas moest vanwege ruimtegebrek de geschiede nis en stamboom van de Castricumse familie Bos worden doorgeschoven naar het volgende jaarboek. Beheer en onderhoud (Gerard Veldt) In en rond De Duynkant zijn diverse reguliere onderhouds werkzaamheden uitgevoerd. Tengevolge van de storm, die in het najaar over Nederland raasde, is een dikke boom op ons gebouw gevallen. De schade bedroeg 3500,-, die echter door de verzekering werd gedekt. De bouwcommissie is verder gegaan met de bouwplannen voor de uitbreiding van De Duynkant. Omdat het gebouw in het bestemmingsplan Buitengebied valt, bleek een Overhandiging van de eerste exemplaren van Jaarboek 36 door Gerard Veldt aan Jan Boesenkool (links) en Ronald Snijders. 112 De hevige najaarsstorm in 2013 had de nodige schade aan De Duynkant tot gevolg.

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 112