Jaarverslag 2013 In 2013 ontvielen de werkgroep drie markante leden: voorzitter Frans Duffhues, Lien Steeman en Loek Zonneveld. Zij zijn van grote beteke nis geweest voor Oud-Castricum. Ook in het afgelopen jaar hebben de werkgroepleden zich ingezet voor het in herinnering houden van de historie van Castricum en Bakkum. Met mede werking van Oud-Castricum is met behulp van crowdfunding een film gerealiseerd over de Slag bij Castricum in 1799. Een ander voorbeeld is de in december voltooide restauratie van het graf monument van Dr. Jacobi op de begraafplaats van Duin en Bosch. Het college van burgemees ter en wethouders stemde in principe in met de uitbreiding van het gebouw van de werkgroep. Enkele belangrijke gebeurtenissen volgen nu in chrono logische volgorde: 7 januari: nieuwjaarsreceptie in De Duynkant; 9 april: kennismakingsbezoek van het bestuur aan de Historische Vereniging Oud-Heiloo; 3 juni: overlijden Hans van Deelen, medeoprichter van Oud-Castricum; 25 juli: overlijden voorzitter Frans Duffhues; 21 september: excursie naar Broek in Waterland; 6 oktober: première van de film 'Soldaat onder het zand' van Pauline van Vliet over de Slag bij Castricum in 1799; 9 oktober: overlijden van Lien Steeman; 13 oktober: rondleiding in huis Nijenburg in Heiloo; 17 tot en met 19 oktober: 'Effe buurten', nostalgische avonden in hotel Borst met medewerking van Oud-Cas- tricum; 25 oktober: uitreiking van het 36e Jaarboek in Johanna's Hof in Bakkum aan Ronald Snijders, voorzitter van de Vereniging Kennemer IJsbaan en Jan Boesenkool, vroe gere eigenaar van Drukkerij Boesenkool. Tevens een presentatie van de inhoud van het jaarboek en vertoning van twee films van Hans Kinders over 80 jaar Kenne- mer IJsbaan en de Castricumse drukkers en kranten; 6 november: schriftelijke principetoestemming van bur gemeester en wethouders om De Duynkant uit te brei den; •11 november: presentatie van het bordspel 'Dorpsduel', waaraan de werkgroep heeft meegewerkt; •14 november: donateursavond in Geesterhage met een lezing van de Castricumse bioloog Rolf Roos over his torische kaarten van de duinen van Noord-Holland; 22 november: ingebruikgeving van de plaquette van Dokter Leenaers door de werkgroep aan de bewoners van het Dr. Leenaershuis aan de Mient; 12 december: overlijden van Loek Zonneveld; 13 december: overdracht van het gerestaureerde graf monument van Dr. Jacobi door Oud-Castricum aan de directeur van het ziekenhuis Dijk en Duin. De activiteiten van de werkgroep zijn ingedeeld in negen taakgroepen, waarvan hierna een verslag volgt. Archeologie (Rino Zonneveld) De taakgroep Archeologie van de werkgroep Oud Castri cum bestond in 2013 uit vijf leden. Rino Zonneveld maakt deel uit van de taakgroep Beleving van de Stichting Geopark Oer-IJ. In 2013 hebben er zeven bijeen komsten van deze groep plaatsgevonden. In mei is een vrij zeldzaam 17e-eeuws Russisch reisicoon gevonden, dat moge lijk afkomstig is van de Engels-Russische invasie in 1799. Werkgroep Oer-IJ De Werkgroep Oer-IJ bestaat uit circa 14 leden uit de gehele regio Oer-IJ. Oud-Castricum is vertegenwoor digd in deze werkgroep en heeft belangrijke raakvlak ken met deze organisatie. Aan de gemeente is enkele malen advies uitgebracht bij op handen zijnde verstoringen van het bodemar chief. In maart is er op de Zanderij tot driemaal toe uitge breid detectoronderzoek geweest. Hieruit zou de aan wezigheid van een beschoeide geul en lading van een schip kunnen blijken. Over de voorlopige bevindingen zijn in maart en april lezingen gegeven door Martin Meinster van het bedrijf Empec in samenwerking met Ron van Wezop van Oud-Castricum. In mei is er over leg geweest met de gemeente betreffende het uitvoe ren van een waarderend onderzoek naar voorwerpen ter datering van de vermoede resten op de Zanderij. Er vond in juli overleg plaats met de gemeente Castri- cum betreffende archeologie en het beleid. De cultuur- en archeologieadviseurs van de gemeente hebben een rondleiding gehad langs interessante archeosites in de gemeente. Nauwlettend zijn door Tom de Kleijn, Louis Oppen- heimer, Ron van Wezop en Willem Visser de verrich tingen in het landschap gevolgd bij de waterberging Benes in Uitgeest. Op basis van detectorvondsten is in 2014 het onderzoek voortgezet. De vondsten zijn onder andere munten, een fibulae en scherfmateriaal. Bij de aanleg van een beregeningsinstallatie is in de gebieden Bakkum-Noord en Egmond-Zuid door de werkgroep geassisteerd voor de archeologische aspec ten. Er zijn op 140 cm diepte ploegsporen en streep- bandaardewerk aangetroffen uit de late bronstijd- vroege steentijd. 111

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 111