gered. Ondanks de wat afgelegen ligging levert de verhui zing naar de veiling meer leden op. Er ontstaan mogelijkheden om rijkssubsidie te bemach tigen. De KCVL in de persoon van Dick Reumer, later directeur van de Provinciale Bibliotheek Centrale en van het Nederlands Bibliotheek en Lektuurcentrum, staat het bestuur daarin bij. Allereerst moet de stichtingsakte worden aangepast. In een nieuwe bisschoppelijk goed gekeurde akte staan de rooms-katholieke beginselen nog steeds centraal en is lectuur verboden of ongewenst die in strijd is met de katholieke geloofs- of zedenleer. De bibliotheek wordt subsidiabel verklaard door de rijks inspectie, maar wel onder voorwaarde dat er uiterlijk eind 1963 een realiseerbaar plan voor een betere accom modatie ligt. Het bestuur is blij met dat bericht, maar de voorwaarde dat er op korte termijn voor een andere ruimte moet komen, zorgt voor nieuwe hoofdbrekens. Twee bibliotheken aan de Burgemeester Boreelstraat De Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Alkmaar werft al tientallen jaren leden in Castricum. Mejuffrouw Zinkweg heeft het correspondentschap in handen en in een adver tentie in 1948 wijst ze erop dat de Alkmaarse bibliotheek 20.000 banden ter beschikking heeft. In de zestiger jaren verandert de bevolkingssamenstelling door de uitbreiding van het aantal inwoners en Castricum is rijp voor een eigen algemene bibliotheek en leeszaal. De man die later directeur van de Provinciale Bibliotheek Centrale zou worden, Hans Mozes (1930-1990), kiest in 1961 Cas- tricum als woonplaats. Op dat moment werkt hij nog bij een grote boekhandel in Amsterdam. Hij neemt al snel het initi atief. Om te beginnen vraagt hij de medewerking van enkele medeforensen. Er wordt een bestuur gevormd bestaande uit voorzitter C.J. van Zorge, dr. Th. Meyer, 2e voorzitter, G. Zweers, penningmeester en H. Mozes, secretaris. Op 16 november 1961 wordt de stichtingsakte voor de Algemene Openbare Bibliotheek gepasseerd. Het bestuur wil zo spoedig mogelijk een eigen uitleenruimte ter ver- 10 vanging van de 'bibliobus' van de stichting Plattelands bibliotheken die regelmatig de gemeente bezoekt. Deze boekenauto staat op dinsdag van 9.30 uur tot 10.30 uur in de Anna Paulownastraat. Voor één gezamenlijk bibliotheekgebouw is het nog te vroeg. Integratie met de algemene bibliotheek ziet het katholiek bestuur niet zitten, zoals blijkt uit een eerste verkennende bespreking. Men is van mening dat de katho lieke bevolking zich sterk op de eigen instelling richt. Het bestuur acht het sociologisch niet verantwoord deze 'zekerheid' op te geven. Fusie blijkt nog een brug te ver te zijn. Castricum is wat dit betreft niet vooruitstrevend, want in diverse gemeenten is die stap dan al gezet. Gesteund door een geldlening, rijks-, provinciale- en gemeentelijke subsidie, slaagt de algemene stichting er in een eigen vestiging in een noodgebouw aan de Burgemees ter Boreelstraat te realiseren. Wethouder Klaas Veldt ver richt op 5 juni 1963 de opening. Penningmees ter Gerrit Zweers, coördinator van de bouw en de inrichting, wordt lof toegezwaaid voor zijn inzet. Hij treedt om gezondheidsredenen af. Hans Mozes, die inmiddels staffunctionaris bij de Provinciale Bibliotheek Centrale was gewor den, haalt zijn buurman André Lamme over om het penningmeesterschap op zich te nemen. De nieuwe bibliotheek begint met 48 overge schreven lezers van de bibliobus en heeft op 31 december al 658 lezers. Nog geen jaar later, op 22 april 1964, opent burgemeester Smeets het op korte afstand van de algemene bibliotheek gelegen noodgebouw van de r.-k. bibliotheek, na inzegening door pastoor Minnebo. Dick Reumer, directeur van de provinciale organisatie, roemt de gemoede lijke samenwerking met het bestuur. De uitlening in beide bibliotheken is dan al in handen van beroepskrachten. Hans Zaal- Smeets is in 1966 hoofd van de r.-k. biblio theek en stapt later over naar de Centrale in Haarlem. Mevrouw Klein-Clausing heeft de leiding in de algemene bibliotheek. Ook van vrijwilligers wordt in beide biblio theken nog dankbaar gebruik gemaakt. In het jaarverslag over 1964 van de algemene bibliotheek worden de dames Van Amsterdam, Van Baardwijk, Beentjes, Dusseljee, Lute, Molenaar, Nijk en Scheer met ere genoemd. Op weg naar een gemeenschappelijke bibliotheek. In 1967 heeft de algemene bibliotheek 1440 en de r.-k. bibliotheek 1000 leden Het boekenbezit bestaat uit respec tievelijk 6000 en 7000 banden. Om te komen tot een nieuw gebouw is samenwerking van de beide besturen noodzake lijk. De koe wordt bij de horens gepakt en het r.-k.-bibli- otheekbestuur nodigt het algemeen bestuur uit voor een gesprek om 'elkaar persoonlijk te leren kennen'. Onderkend wordt dat 'samenwerking onvermijdelijk is en wellicht juist. Er is nu eenmaal een algemene samenwerkingstendens die ook Castricum beroert'. Dat zijn enkele overwegingen die r De nieuwe bibliotheek in aanbouw.

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 10