placement iets te mogen verleggen. Dit in verband met de aanleg van een tramverbinding tussen het station en 'het Gesticht Duin en Bosch'. 29 april 1913 De raad stelt voor om de functie van burgemeester en gemeentesecretaris te splitsen vanwege de vele en uit breidende werkzaamheden door toename van het aantal inwoners. De raad is van mening dat die functies voor de burgemeester alleen niet meer zijn uit te voeren en stelt voor om meester Dirk Dekker tot secretaris aan te stellen. De burgemeester is voor de splitsing, maar alleen als een gediplomeerd secretaris zal worden aangesteld en niet de heer Dekker, ofschoon hij met lof spreekt over zijn werk zaamheden en ijver. 17 mei 1913 Ter sprake komt het feest voor de burgemeester (25-jarig jubileum). Door de feestcommissie wordt een bedrag van f 75,- gevraagd. 1 juni 1913 Bernardus Wempe, caféhouder op de hoek Dorpsstraat Burg. Mooijstraat, doet afstand van zijn vergunning voor verkoop van sterke drank. Handelaar en bloemkweker Antoon van Benthem vraagt aan B&W vergunning voor de verkoop van sterke drank in het café van Bernardus Wempe. Het café bestaat uit een gelagkamer, een kleine zaal en een waranda. Overige inwo nende personen: zijn echtgenote Elizabeth Lute en dienst bode Maria Groentjes. De vergunning wordt verleend. 3 juli 1913 Verkiezing van twee raadsleden. Er worden 371 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen worden Pieter Twisk (her kozen) en Gerrit Louter (als opvolger van de heer Slop). De installatie van beide raadsleden vindt plaats op 2 september. 5 juli 1913 Een groot aantal inwoners heeft bezwaren tegen de gasfa briek. In een brief aan de gemeenteraad, ondertekend door 68 ingezetenen, geven zij te kennen dat de bouw van een gemeentelijke gasfabriek niet in het belang zal blijken te zijn van de gemeente Castricum vanwege het grote kapitaal dat vereist is, de lage rentabiliteit en dat deze nadelig is qua hygiëne en gemak in vergelijking met elektrisch licht. 19 juli 1913 De bisschoppelijke commissie 'O.L.V. Ter Nood' richt een verzoek aan de gemeenteraden van Limmen, Egmond- Binnen en Castricum (de laatste ten behoeve van de inwo ners van Noord-Bakkum) om adhesie te betuigen aan het adres van de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij ter verkrijging van een halte aan de Visweg te Limmen. 6 augustus 1913 De bouwvereniging Goed Wonen, die eerder van de pro vincie een gedeelte van het terrein van Duin en Bosch in erfpacht heeft gekregen, acht het toch wenselijk dit terrein ter grootte van 3200 m2 in eigendom te verkrijgen. Gede puteerde Staten verlenen een machtiging om de grond voor f 960,- in eigendom af te staan. Op dit terrein aan de Dr. Jacobilaan worden nadien zeven blokken van twee woningen gebouwd. De raad besluit toch gas te prefereren boven elektriciteit en opdracht te geven aan de firma Spruit en Bakker tot het bouwen en volledig installeren van een steenkolengasfa- briek met inbegrip van buizennet, lantaarns en alles wat voor het in exploitatie brengen benodigd mocht zijn voor de som van f 61.810,-. Deze aanbieding is aanzienlijk kleiner van opzet; de gasle vering aan Limmen is vervallen, het buizennet veel korter en de bouw van de directeurswoning is hierin niet begre pen; op 27 augustus 1913 keurt GS dit raadsbesluit goed. Een maand eerder al had GS goedkeuring gehecht aan de aankoop van de grond, daarbij de kanttekening makend dat ze niet voldoende termen aanwezig acht om de goed keuring te onthouden. 27 augustus 1913 De voorzitter stelt voor om een schrijfmachine aan te schaffen, kosten f280,-. Raadslid Slop stelt voor om een tweedehands exemplaar te kopen, omdat een nieuwe wel wat kostbaar wordt geacht. 8 september 1913 C. Bakker Az. heeft een verzoek gericht aan de konin gin voor ondersteuning in verband met ziekte. Hij was al ongeveer een jaar onder behandeling van dokter Schoon- hoff. De koningin heeft een bedrag van 25 gulden beschik baar gesteld voor zijn gezin. 6 oktober 1913 Inschrijving van 16 aannemers op de bouw van een direc teurswoning bij de gasfabriek. De aanneemsommen vari eren van 4124 tot 5250 gulden. De Raad vindt het bedrag voor de woning te hoog en komt met een nieuw plan. Op 17 november 1913 wordt opnieuw ingeschreven, ech ter uitsluitend door de plaatselijke aannemers: G. Borst, G. Kabel, Jac. Res, J. Tromp, Joh. Vlaar en J. Weel. De laagste inschrijver is aannemer Johannes Tromp voor een bedrag van f3389,- aan hem wordt op 20 november 1913 de bouwopdracht verstrekt. 14 oktober 1913 G. Louter en H. Hemmer, vertegenwoordigende het bestuur van 'de Hanze' (afdeling van de bond van handeldrijvende en industriële middenstanders in het bisdom Haarlem), heb ben de bedoeling om een cursus te openen in het boekhou den en handelsrekenen en doen een verzoek aan het college om een lokaal in de school aan de Dorpsstraat beschikbaar te stellen en een subsidie van f 50,- te verlenen. 5 november 1913 Vaststelling jaarwedden door GS: burgemeester f 1350,-, secretaris f925,- en gemeente-ontvanger f500,-. De burgemeester, tevens secretaris, vraagt met ingang van 1 januari 1914 ontslag aan als secretaris. Door de raad worden daarop de jaarwedden van secreta ris en burgemeester gesteld op respectievelijk f1100,- en f1300,-. Verder geldt als jaarwedde f100,- voor een wet houder en f 80,- voor een raadslid. 109

Jaarboek Oud Castricum | 2014 | | pagina 109