hetzelfde jaar opgerichte St. Augustinusschool voor jon gens en was gevestigd in het schoolgebouw naast de r.-k. kerk, dat in 1983 is afgebroken om plaats te maken voor een appartementencomplex. Maria Renkel vroeg in 1924 vergunning voor de bouw van een woonhuis tegenover de school waar zij werk zaam was. De bouwvergunning werd in november 1924 verleend en in 1925 werd het woonhuis betrokken, niet alleen door Maria, maar ook door haar drie jaar jongere zuster Helena, die eveneens onderwijzeres was, eerst in Akersloot en vanaf 1925 aan de Maria Goretti-, later St. Augustinusschool. De gezusters Renkel maakten lange tijd deel uit van het onderwijsteam. In december 1947 memoreerde het Nieuws blad voor Castricum de dag dat de gezusters Renkel 25 jaar geleden werden benoemd aan de St. Augustinusschool. Verschillende Castricummers blijken bij het vragen naar herinneringen aan hun lagere schooltijd het toenmalig regiem op de meisjesschool als nogal streng te hebben ervaren. De gezusters Renkel komen wat dit betreft niet naar voren als de meest geliefde onderwijzeressen. In 'Herinneringen aan de meisjesschool 1951-1957', gepubliceerd in 1995 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de St. Augustinusschool, wordt over de dames Renkel opgemerkt: Vooral voor de oudste hadden we een heilig ontzag. Het zien van de vijfde klas die achter fuffrouw Renkel de trap opliep en jezelf geluk kig prijzen dat je nog maar in de derde zat. Natuurlijk ontliep je je lot niet en wat was ze streng." In een artikel 'Dorpsgenoten kijken terug op de 20e eeuw' in het 23e Jaarboek merkt de geïnterviewde Gré Gijzen op: "Ik zat ook op de Augustinusschool, de meisjesschool. Juf frouw Renkel had de eerste klas. De tweede juffrouw Renkel had de vijfde klas. Het waren nette dametjes, ze gaven goed les, maar ze waren heel streng. In de vijfde klas kregen we van een van hen zangles en moesten drie klas sen bij elkaar komen. Vreselijke lol natuurlijk, met zijn drieën in de bank en de rest allemaal staan. Maar ze had de wind eronder. In 1983 verscheen Johan Bakker ten tonele. Hij begon met zijn echtgenote Geertruida (Ida) Boots in mei van dat jaar een klein bedrijfje in isolatie- en glasmateriaal. Het bedrijf kende een aanzienlijke groei, wat in de loop der tijd ver schillende aanpassingen van het pand tot gevolg had. Zo werd de glashandel verplaatst naar de Castricummer Werf, wat echtgenote Ida Bakker ruimte gaf om een lijstenma kerij te beginnen en zich te concentreren op de handel in artikelen voor de amateur- en beroepskunstenaar. Johan Bakker begon ook een handel in vuurwerk. Deze veran deringen hadden overigens opvallend weinig invloed op het uiterlijk van het pand aan de kant van de Dorpsstraat. Dorpsstraat 104 (woonhuis) In 1922 vestigde zich in Castricum de 25-jarige, in Lim- men geboren, Maria Renkel. Zij kwam toen uit Boskoop, waar zij in het lager onderwijs werkzaam was geweest en zette nu haar carrière voort in Castricum als onderwijze res aan de in 1920 gestichte R.-K. meisjesschool Maria Goretti. Die school maakte al snel onderdeel uit van de in Maria Renkel verliet in 1971 het pand aan de Dorpsstraat -ze was toen 74 jaar- en ging wonen in Sans Souci. Waarschijnlijk geldt dit ook voor haar zuster. De stelling dat de stress van het onderwijs de gezondheid aantast, vindt in de gezusters Ren- kel geen bevestiging. Maria en Helena Renkel overleden op de hoge leeftijd van respectieve lijk 90 en 89 jaar in 1987 en 1989. Na de periode Renkel bleef Dorpsstraat 104 een woonhuis. Het werd betrokken door Laurentius (Lots) Zonneveld, een hovenier werkzaam op Duin- en Bosch en zijn echtge note Maria Martens. Zij wonen er nog steeds. Maria Martens was een dochter van Wilhel mus Martens, die als bewoner van het hierna te bespreken pand ter sprake komt. Doorkijk Dorpsstraat in 1983 met rechts Dorpsstraat 104. Een recente foto met rechts het pand Dorpsstraat 104. 96

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 96