Jaap Twisk was een telg uit een textielfa- milie. Zijn grootvader Floris Twisk en zijn vader Willem Twisk waren reeds werkzaam als kleermakers in Castricum, laatstge noemde met een atelier aan de Overtoom. Zijn broer, Jan Twisk, exploiteerde in de periode 1931 tot 1971 een manufacturen zaak op Dorpsstraat 46. Kort voor de aankoop van de voormalige Hanzebank was Jaap Twisk getrouwd met Dorothea de Nijs. Het echtpaar bleef kinder loos. Al in 1930 voerde Twisk opnieuw een verbouwing door. Het pand met tot dan een plat dak, kreeg een kap. In een 'Terugblik op de Dorpsstraat anno 1945-1950' in de plaat selijke krant omschreef mevrouw Eggers (van De Rustende Jager) de activiteiten van Jaap Twisk dichterlijk als volgt: Had uw man aanleg voor een buik, of wilde hij een pantalon als een fuik, kleermaker Twisk was daarvoor de man van het vak, hij maakte voor alle posturen een pak." Twisk is lang met zijn zaak op de Dorps straat actief gebleven. Pas in 1958, op 65-jarige leeftijd, zette hij er een punt achter en verhuisde naar de Cieweg. Hij verkocht zijn winkel in heren- en kinderkleding aan de toen 40-jarige Jannes (Jo) Stevens, een confectiehandelaar, die zich vanuit Noord- Scharwoude met zijn vrouw Elsje Spijker man en zes kinderen in Castricum vestigde. Stevens komt naar voren als een zaken man die veelvuldig de publiciteit zocht. Dat begon al direct na zijn komst in juni 1958 met wat door de plaatselijke krant 'een fan tastische openingsstunt' werd genoemd. Een vliegtuig gooide waardevolle pamfletten uit en er werd een sleutel aan een parachute neergelaten, waarvan de vinder aanspraak mocht maken op een prachtig cadeau. Al in 1960 liet Stevens het pand verbouwen tot een ruim winkel- en woonpand. De win kel op de begane grond toonde nu vier etala ges, twee in de voorgevel aan de Dorpsstraat en twee in de zijgevel aan de Korte Cieweg, terwijl de erker werd verplaatst van de begane grond naar de woonverdieping. Stevens, geboren in 1918, zat als zoon van een kleermaker reeds als dertienjarige jongen in het vak en was voor zijn komst naar Castricum onder andere werkzaam als filiaal chef bij kledingzaken in Emmen en Noord-Scharwoude. Kort na zijn vestiging begon hij naast zijn herenmode zaak een winkel in dameskleding op Dorpsstraat 88, de westelijke hoek van Korte Cieweg-Dorpsstraat, een zaak die aanvankelijk werd gerund door zijn echtgenote en die er onder de naam Stevens nog steeds is geves tigd. De geschiedenis van dit pand werd besproken in het 34e Jaarboek. Omstreeks 1968 kocht Stevens het naastgelegen pand Dorpsstraat 92 van de dames Louter en voegde dat via een gebouwde tussenverbinding bij zijn zaak op num mer 90 en zo groeide de zaak Stevens uit. Het werd een modezaak met atelierruimte voor diverse medewerkers, waar niet alleen confectie en maatwerk werd verkocht, maar ook werkkleding. Er huisde zelfs een woningstof- feerderij. De 'heropening' ging weer met de nodige publiciteit gepaard, onder andere een modeshow in hotel Borst. Advertenties accentueerden sinds die tijd de omvang van het bedrijf: 'Stevens dames- en heren mode, gevestigd Dorpsstraat 88, 90 en 92'. Behalve als winkelier ontplooide Stevens diverse acti viteiten in het belang van de Castricumse middenstand, onder andere als voorzitter van een Middenstands Aktie Komité, dat vooral ageerde tegen de omvang van het winkelcentrum en ook enige tijd als bestuurslid van het Castricums Ondernemers Verbond. De Rijksstraatweg (nu Dorpsstraat) met links de Hanzebank in 1919. De herenmodezaak van Stevens circa 1965, die nog steeds gevestigd is in het voormalige pand van de Hanzebank, hoek Dorpsstraat-Korte Cieweg. Rechts is een gedeelte van het naastgele gen woonhuis Dorpsstraat 92 zichtbaar. 87

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 87