dat het verboden was onr gras of enige andere vruchten te stelen, wagens of karren na te lopen onr te bedelen en onderdak te bieden aan bedelaars en landlopers. In 1780 werd Joachim Nuhout van der Veen door Mr. Joan Geelvinck tot schout van Castricum en baljuw en schout van Bakkum benoemd. Hij vervulde als patriot een belang rijke rol in Castricum; hij was, met veel dorpsgenoten, voorstander van maatschappelijke veranderingen en het terugtreden van de stadhouder. Hij was pro-Frans en vond dat het volk er recht op had zijn eigen bestuurders te kiezen op basis van Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Hij ver welkomde de Franse troepen in het dorp. In februari 1795 hield hij als schout van Castricum een rede in de dorpskerk voor alle stemgerechtigde burgers van Castricum en sprak de volgende woorden: 'Ziet daar dan eindelijk de zon der vrijheid met eenen schitterende glans doorgebroken en het Neerlands volk nyt den afgrond geredDeze tekst is ook aangebracht op het monument bij het gemeentehuis, dat herinnert aan de 'Slag bij Castricum" in 1799. De dorpsdienaar In 1737 werd in Castricum Jacob Willemsz van der Beek tot dorpsdienaar en dienaar van jus titie aangesteld. Hij controleerde de naleving van de keuren en rap porteerde aan de schout. De dorpsdienaar moest dagelijks een ronde door het dorp doen en vooral controleren op vagebonden, bedelaars en venters die het dorp onveilig maakten en die hij dan langs de kortste weg buiten de gemeente moest zetten. Als er problemen waren, kon hij de hulp van boeren inroepen. Heel bijzonder is dat hij zijn salaris maar zelf moest ophalen bij de door de schout aangewezen personen en gezinnen, Die maakte daarvoor jaarlijks een lijst. Wie er bezwaar tegen had, kon zijn beklag doen bij de ambachtsheer. Mr. Joachim Nuhout van der Veen was van 1780 tot 1811 schout van Castricum en baljuw en schout van Bakkum. Hij woonde in de nog bestaande boerderij het Knophuis aan de Overtoom. De plechtige onthulling van het monument voor de Slag bij Castricum in ming van de democratie. 72 waar historische woorden van Nuhout van de Veen op staan ter verwelko-

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 72