Veldwachters en politie in Castricum (deel 1) Misschien zijn er nog ouderen die zich het beeld herinneren van de dorpsveldwachter, die in uni form door het dorp liep, uitgerust met sabel en opschrijfboekje. Bekende namen uit het begin van de vorige eeuw zijn Piet Bleijendaal en Ariën Gorter en de rijksveldwachter Pieter Koelewijn, die in Bakkum was gestationeerd. Jongeren zullen veldwachters kennen uit jeugd boeken of van de TV: Flipsen uit Dik Trom of Bromsnor uit de belevenissen van Swiebertje. Bij de handhaving van de orde in de gemeente hadden naast de veldwachters ook anderen een rol, zoals de nachtwachten en jachtopzieners. In dit artikel worden de ontwikkelingen van ta ken van de veldwachters en politie in de gemeen te Castricum beschreven en ook aanverwante functies kort belicht. Het onderwerp wordt in twee delen behandeld. In het eerste deel de periode tot 1940 en in het tweede deel dat volgend jaar verschijnt de peri ode van 1940 tot heden. Algemeen burgers zich moesten houden waren door de baljuw en het plaatselijke bestuur vastgelegd in keuren ofwel verordenin gen waarop bij overtreding een straf kon worden opgelegd. Voor de duingebieden waren door de eigenaren duinmei ers (jachtopzieners) aangesteld, voornamelijk voor toe zicht op de jacht (konijnen en fazanten) en om stroperij en diefstal van hout tegen te gaan. In de steden en dorpen, waar de politiezorg beperkt was, werden schutterijen opgericht, die ondergeschikt waren aan het plaatselijk bestuur en konden helpen bij het hand haven van 'orde en tucht'. Aan het eind van de 18e eeuw heerste armoede en werkeloos heid door achteruitgang van de nijverheid en visserij. De patri otten, tegenstanders van het Oranjehuis, organiseerden demon straties en er leek een revolutie te ontstaan, zoals die ook in andere landen plaats vond. Frankrijk trok in de winter van 1794 het land binnen en het Staatse leger bood geen verzet. Na het vertrek van het Huis van Oranje naar Engeland is met de komst van de Fransen in 1795 veel veranderd, we spreken over de Bataafse Republiek van 1795-1806. In de Franse tijd zijn veel hervormingen doorgevoerd: het Wetboek van Strafrecht, het Burgerlijk Wetboek en de burgerlijke stand, een nieuw belastingstelsel en nationale verkiezingen. Ook vrijheid van meningsui ting en scheiding van kerk en staat waren belangrijke bijdragen aan de ontwikkeling van de democratie In 1798 werd de Acte van Staatsregeling (de eerste Nederlandse Grondwet) vastgesteld, omvattende: de scheiding van de wetgevende, uitvoerende en de rech telijke macht: De wetgevende macht werd opgedragen aan de rege ring en de Staten Generaal; vorming 1e en 2e Kamer, zijnde het parlement; De uitvoerende macht werd opgedragen aan de rege ring, de Koning en de ministers, zijnde de minister raad; De rechterlijke macht kwam in handen van onafhan kelijke rechters. Na de inlijving bij Frankrijk in 1810 werden rechtbanken ingesteld in de hoofdplaatsen van de arrondissementen en in Haarlem en Alkmaar (rechtbank in eerste aanleg) en werd er geen recht meer gesproken door schout en schepe nen of door de ambachtsheer. Er kwamen vredegerechten (de latere kantongerechten). Naar Frans voorbeeld werden in de steden commissarissen en agenten of dienaren van politie benoemd en in kleine gemeenten en dorpen veld wachters; ook werden boswachters aangesteld om eigen dommen en de oogst te beschermen Door het land werd patrouille gelopen door de 'gendarmerie' (gens-d'armes bewapende mannen), die ook bij grote onlusten konden worden ingezet, maar ook militaire taken vervulden. De handhaving van de openbare orde en veiligheid heeft een lange geschiede nis, waarbij vorm, organisatie en func ties veel veranderin gen hebben onder gaan. De zorg voor de orde in een dorp was vanaf de middel eeuwen de taak van de schout, bijgestaan door gerechtsdiena ren. Dienaren in uni form en nachtwach ten assisteerde hem. De dorpsdienaren liepen rondes, uit gerust met een stok, soms met een ratel of een bel en sloe gen alarm bij onraad. Regels waaraan de Veldwachter Flipse (van Dik Trom) brengt een arrestant in het cachot. 70

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 70