jsclub „Kennemer Ijsbaan' Ca*fric»Tii de dagen waarop de baan open was. De totale huurprijs mocht echter niet hoger zijn dan f500,-. Het ijs werd in die tijd ook al gekeurd. Dat werd gedaan door dokter Van der Sluis, die daarbij werd geassisteerd door ziekenfondsbode Cor Orij. Laatstgenoemde had ook zijn aandeel in het maaien van het gras, dat elk jaar moest gebeuren, zelfs als er na een natte zomer nog water op de baan stond. De leden deden zoveel mogelijk zelf, zoals het vegen en het in orde brengen van de baan na een ijsdag. Er was zelfs muziek en elke schaatsdag werd afgesloten met het Wilhelmus. Voor de muziekrechten werd in 1940 al ƒ2,40 per dag door BUMA in rekening gebracht. De contributie bedroeg toen slechts f 1,- per jaar en werd bewust laag gehouden om zoveel mogelijk leden te trekken. Begin 1940 telde de vereniging dan ook al 500 leden. Zwaaien en zwieren Nettie Ruijter (1927-2013) kon zich de start van de Kennemer IJsbaan goed herinneren: "Rond 1933 schaatsten we nog op de Schulpvaart en de sloot langs de Zeeweg, die 'Koningskanaalwordt genoemd. Ik woonde toen op de Heereweg en was zo bij het ijs. Vanaf het moment dat de ijsbaan geopend werd, gin gen we daar natuurlijk heen. Hans Jacobs stal vaak de show met kunstrijden. Bij de hardrijders keek iedereen vol bewondering naar Dick Molenkamp, want niemand reed zo mooi als hij. In die tijd schaatsten de meisjes over 't algemeen in een rok, maar soms droeg ik een trainingspak waar ik ook in tenniste. Ik had geen doorlopers maar rond- rijders, omdat ik het zwaaien en zwieren veel leuker vond dan rondjes rijden. Mevrouw Kriekaard, die ook bestuurslid was, had veel hoge schoenen en dan mocht ik er een paar van lenen om de schaatsen onder te bin den. Mijn ouders vonden het namelijk maar niks om laarzen op het ijs te dragen. Van het gezin schaatsten mijn vader en mijn broer ook aan de Zeeweg, maar ik sprak altijd met vriendinnen af. Op de baan ontmoet ten we dan weer schoolgenoten of bijvoorbeeld juf frouw Zinkweg die onderwijzeres was. Helaas stopte alles eind 1942 en gingen de schaatsen voorlopig in het vet..." In de winters van 1940 en 1941 werd er nog wel geschaatst, zoals blijkt uit enkele foto's van gekostumeerde rijders. Toen was het echter over, want het gebied rond de Zeeweg werd 'Sperrgebiet' en de ijsbaan mocht dus niet gebruikt worden. Op 22 november 1942 deelde secretaris Ger- rit Ronk de directeur van het PWN schriftelijk mee dat de vereniging de activiteiten tijdelijk staakte 'zulks door omstandigheden die U wel bekend zullen zijnDat zat Ronk behoorlijk dwars. Hij werkte eraan mee om een en ander uit handen van de bezetter te houden door bijvoor beeld de houten lichtpalen weg te halen en die met behulp van boswachter Jacobs in het duin te verstoppen. Na de oorlog Ook de IJsclub Kennemer IJsbaan krabbelde na de bevrij ding weer op. Er kwam een nieuw bestuur onder leiding van voorzitter Pieter Hofman, die werd bijgestaan door mevrouw Jacobs-Haringa en de heren Henk Schürmann sr, Jan Broerse, Chris Beusman, Teun Polak en Izaak Krie- kaard. Hofman, die technisch ambtenaar was bij het PWN, leidde de vereniging maar liefst 24 jaar, waarvan zes jaar na zijn pensionering. De voorzitters van 1933 tot 2013 1933 - 1936 Henk Broksma 1936 - 1960 Pieter Hofman 1960 - 1965 Gerrit Ronk 1966 - 1969 Daan Kernkamp 1969 - 1976 Mart Benard 1976 - 1982 Harry van Os 1982 - 1985 Cees Schulte 1985 - 1986 Koos van der Molen/Jan Breggeman 1986 - 2006 Herman Bosboom 2006 - 2008 Ron de Haan 2008 - heden Ronald Snijders Het Nieuwsblad voor Castricum van 12 december 1945 meldde dat de ijsbaan open was, maar dat het PEN het gebruik van elektriciteit voor avondverlichting op alle banen verbood. De reactie daarop van de krant was: "Schaatsenrijden is een geliefde Hollandse sport en wij zouden het PEN willen aanraden tijdens de ijsdagen wat energie te onttrekken aan de nachtfuiven van vele instan ties ten behoeve van schaatsend Nederland." In de vijftiger jaren verzorgde Teun de Hoop van restau rant Johanna's Hof lange tijd de koek-en-zopie en ver kocht onder andere snert. Zijn nering werd naderhand overgenomen door Henk de Haan. In 1953 werden, onder leiding van Chris Beusman, de oude houten lichtmasten vervangen rond het 20-jarig bestaan van de vereniging. Bij het baanonderhoud was het dichtmaken van de scheu ren altijd een moeilijke opgave. Voor de oorlog werd daar voor heet water van de melkfabriek gebruikt en later kwam dat van Duin en Bosch. Afdoende was het nooit, want als de scheuren dichtvroren, ontstonden er meestal kuiltjes of bobbeltjes. Het is bij strenge vorst ook wel gebeurd dat men de brandweer inschakelde om de baan op te spuiten. Ijs en weder dienende Zaterdag 21 Dcc, 1046 wedstrijd in hartl ij Jen voor jonge na van 7-14 j.mr, op do ronde baan oni p rij jen Deelname uitsluitend voor kinderen van leden). Zondag 22 Dcc. A fvnlwed strijd over 20 ronden om prifern van 25.15.—, 10.en 5.tnlcggeld I.- -. Aangifte op k baan. Aanvang 3 uur. Mcdegcdeeld wordt, dat insctuijvi&fj van nieuwe Icdrn uitsUif- tnd lean rj ischiedcri bij den beer G. Casteefe Zetwee} 7. Rakltum Al in 1946 waren er met wedstrijden aardige prijzen te winnen.

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 6