gemaakt met een ijzeren krabber, waardoor er steeds een laagje vanaf sleet tot het zo klein werd dat het blok moest worden vervangen." Jan Castricum stond in het dorp bekend als Jan 'de Kat'. Cornelia: "We weten het niet zeker maar het verhaal ging altijd dat opa in de oorlog ook katten slachtte en verkocht als konijnenvlees. Ook bijzonder was dat mijn opa en vader 'vrijbankvleesverkochten. De Dat was afkomstig van de noodslacht die werd toe gepast op dieren die wat mankeerden of bijvoorbeeld getroffen waren door de bliksem. Miel van de Velde, die jarenlang voor zowel opa als mijn vader werkte, ging dan als omroeper het dorp door met een bel om de vrijbank aan te kondigen. Het vlees moest namelijk direct vanuit de slachterij verkocht worden Behalve Miel van de Velde hielp moeder Cornelia ook altijd mee in de zaak. Nadat Jan jr. (1944-2009) vanaf zijn 17e de slagerij dan ruim tien jaar had gerund en in 1973 naar Huizen vertrok, nam zijn broer Aad (1952) het bedrijf over en stak dat begin jaren '80 nog in een nieuw jasje. De winkel van 'Aad Cas' werd echter voorgoed in 1988 gesloten, toen door de opkomst van de supermark ten de slagerij niet meer loonde. Daarmee kwam ook een einde aan de gevaren waaraan de slager volgens zijn zus ters bloot stond. Cornelia: "Aad hing eens een bout vlees aan een haak, terwijl hij een mes in zijn hand had. De bout zakte echter door de haak heen, waardoor het mes in zijn lies schoot. Aad werd afgevoerd naar het ziekenhuis, want hij bloedde als een rund..." Ook Sandie vertelde in dit verband nog het volgende: "Moeder wilde een keer een uitbeenmes opbergen in een messenblok, maar dat ging mis met als gevolg dat ze het mes in haar voet kreeg, wat veel pijn en grote paniek veroorzaakte!" Veranderingen In het slagersvak is de afgelopen honderd jaar veel veranderd. In de eerste plaats slachtte men vroe ger zelf het vee. Nu komt dat nauwelijks meer voor. Tegenwoordig kopen veel slagers een geslacht varken of rund bij een slachterij en verwerken dat dan zelf. Allerlei moderne machines staan de slager hiervoor ter beschikking. In de tweede plaats is de huidige slagerij al lang niet meer te vergelijken met een winkel van vóór 1950. Toen waren het de rook-, bloed- en leverworsten en Een deel van het gezin van Dirk Castricum. V.l.n.r.: dochter Cornelia, zoon Jan, knecht Miel van de Velde, moeder Cornelia en Dirk. Dirk Castricum achter het hakblok. winkel van Aad Castricum in de jaren '80 aan de Breedeweg 16.

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 63