een met de transportfiets op te halen. Het kalf ging dan in de grote mand voorop en het is me een keer bij de spoor wegovergang bij Kornman overkomen dat het dier eruit sprong. Later kreeg ik 'm toch weer te pakken Naast het werk in de slagerij had Jan Jonker ook de zorg voor het op peil houden van zijn klantenbestand. Agaath: "Op maandag ging hij 's middags en 's avonds bestellingen bij de mensen opnemen. Toen het wat slechter ging, kon hij altijd bouwen op goede klanten in Noord- Bakkum en Egmond-Binnen, waarvan hij zei: die hebben mij gered". Nico vulde aan: "Zondags bleef vader altijd thuis, want Willem Borst of Johanna's Hof zouden wel eens kunnen bellen voor een paar biefstukken en dan ging ie die ook brengen." Toen in januari 1968 de btw werd ingevoerd, vond Jan Jonker het welletjes en deed de slagerij over aan zijn zoons Aan de Breedeweg zaten vroeger ook slagerijen. Jan Castricum (1881-1959) begon op nummer 36 een winkel met daarachter een slachterij. Het pand werd in 1970 gesloopt voor een wegverlegging bij het zwembad. Jan sr. was niet alleen slager, maar ook noodslachter en veeverloskundige. Zijn zoon Dirk (1916-1965) trad in de voetsporen van vader en ves tigde zich rond 1950 als slager op Breedeweg 16. Dirk kreeg met Cornelia Zonneveld negen kinderen. Met de oudste dochter Cornelia (1943) en de jongste San- die (1949) hadden wij een gesprek over de slagersfa milie. Cornelia: "Mijn vader was ookpaardenslager. Daarvoor had hij de licentie overgenomen van Jan Huiberts die een zaak had aan de Vinkebaan totdat die in de oorlog werd afgebroken. Net als opa Jan was vader ook veeverloskundige. Hij werd daarom regelmatig opgetrommeld door boeren om dieren 'af te halen Ik was een jaar of 15 en toen moest ik met mijn vader mee om te helpen bij de geboorte van een biggetje, omdat zijn handen te groot waren om bij het varken naar binnen te gaan. Ook bij een schaap heb ik nog een keer geassisteerd." Zoals bij de meeste middenstandsgezinnen werden de kin deren van Dirk Castricum zoveel mogelijk ingeschakeld om hand- en spandiensten voor de slagerij te verrichten. Sandie herinnerde zich dat nog goed: "Op woensdagmid dag moesten we klanten horen (zie verhaal Cees de Wildt) en vrijdag en zaterdag gingen we weer naar ze toe om te bezorgen. Ze kwamen uit heel Castricum, Bakkum, Lim- men en Heemskerk. Ook hielpen we bloedworst maken. Daartoe werd eerst een grote kuip gevuld met varkens- bloed, rogge, spekkies en kruiden. Na goed roeren werd het mengsel in kunstdarmen gegoten en daarna werd alles in een ketel gekookt. Het schoonmaken van de zaak behoorde ook tot onze taken. Behalve de vleeskeuring werd er door een keurmeester ook op hygiëne gecontroleerd. Alles werd daarom intensief geboend met kokendheet water en het ontsmettingsmiddel halamid. Het hakblok werd schoon- Hennie en Nico. Zij vernieuwden het pand totaal, dat anderhalf maal zo groot werd. Van de overige kinde ren werkten de zoons Wim en Peter en zus Ria ook in de zaak en de rest koos een andere weg. Ook Alie, de echtgenote van Hennie, sprong af en toe bij. Het ging zo goed met de zaken dat Hennie en Nico het in 1973 aandurfden om een tweede slagerij in Limmen te openen. In 1982 bracht de bekende sportverslaggever Theo Koomen een bezoek aan de winkel in Bakkum van wege een interview met zoon Jos, die in die tijd zijn gloriejaren bij AZ'67 doormaakte. Voetballen kon den ze namelijk allemaal, zodat het een keer voor kwam dat er zes Jonkers in het eerste elftal van Vitesse stonden. Op 5 juli 2003 sloot slagerij Jonker definitief haar deur aan de Bakkummerstraat 11 en gingen Hennie en Alie met pensioen. "Er zijn geen opvolgers en de slagerij is op deze plek niet levens vatbaar", zo schreef het Nieuwsblad voor Castricum. Het 'vrijbankvlees' van de noodslacht moest direct verkocht worden Jan Castricum had zijn winkel en slachterij op Breedeweg 36 tot het pand in 1970 werd gesloopt. 62 Sportverslaggever Theo Koomen bezocht de slagerij in 1982 voor een interview met AZ-voetballer Jos Jonker.

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 62