van de dorpssleutels vond na een vurige speech plaats en de prins dankte in wat nerveuze bewoordingen voor de eer. Daarna kondigde hij als opening van het feest een foxtrot varié aan, met de burgemeester en echtgenote als startend danspaar. Dit paar schoot echter in een Brabantse lachbui door een foxtrot op klompen! De prins op zijn onbekwame vingers tikkend, zette de burgervader zich aan het hoofd van een enorme hospartij die de hele zaal in beweging bracht. Het werd een uitbundige avond, waarin Pieperduin zijn carnavaleske onschuld verloor; waarop een prins voor een snelcursus hossen slaagde en waarmee netto f3062,35 werd verworven. Het enige slachtoffer was eigenlijk het speenvarken en dan nog maar voor de helft. Tweede carnavalsjaar In het seizoen 1972-1973 trok het carnaval als een tornado over het liefelijk Pieperduin. De nieuwe carnavalsavond in De Harmonie op 3 maart 1973 werd omringd door fees ten in de bejaardencentra De Hooghe Aert, De Santmark en De Boogaert en in verzorgingsflat Sans Souci. Daar werden ook de eerste onderscheidingen verleend aan de leiding van die instellingen, te weten zuster Van Kessel, de heren P. Siewers, N.Veldt en mevrouw Hermans. De tieners werd een feestavond aangeboden in 'Club 538' van Theo Besteman, waar 'Cardinal Point' speelde, ter wijl de jongere kinderen onder leiding van Trees Knebel uitbundig feestten in de gidsenhut 'El Cabana' naast de Pancratiuskerk. Daar werd ook de jeugdraad gekozen. De burgemeester was weer aanwezig in De Harmonie. Hij was daartoe afgehaald met een machtige kraan van Win der uit Limmen, waaraan een enorme krat van de verhui zer Stet bungelde, die het burgemeestersechtpaar en prins 'Gajus de Eerste' over het Spoorslootje tilde en naar de feestzaal droeg. Een bijzondere stunt, die door de ingeval len duisternis echter door bijna niemand werd gezien. Het feest was weer bovenaards. De boerenkapel, die spontaan uit leden van de Castricumse drumband en fanfare was gerekruteerd, musiceerde onder trompettist Jo Lute van de Mient ook nu weer als een volmaakte carnavalsband. Vermeld dient nog te worden dat de burgervader wat nadere uitleg gaf over de zuidelijke feestelijkheden. Daar stond het carnaval op zich en was niet verbonden aan een goed doel. Deze opmerking leidde tot een discussie over de samenwerking tussen het orgelcomité en De Windtrap- pers. Een bijdrage voor het nieuwe Davidorgel werd nog wel gegeven, maar de overige verdiensten waren nodig om de carnavalsvereniging financiële armslag te geven. Biefstuk In 1974 kwam het carnaval pas goed los. Alle activiteiten van het voorgaande jaar werden opnieuw aangevat, maar er waren belangrijke aanvullingen. Zo trok op 8 februari 1974 de eerste carnavalsoptocht door het dorp, waarin honderden verklede kinderen meeliepen. Velen als Ara bier vanwege de toenmalige oliecrisis. De carnavalswa gens waren in ruil voor een kilo biefstuk onder leiding van Nico van Haaster van een vuilnisbelt in De Zilk gehaald, opgeknapt en schaamteloos als eigen werk ingezet. Het fraaiste onderdeel van de stoet bevond zich in het midden. Daar reed een antiek open rijtuig, getrokken door twee blond-bruine paarden en met twee echte koetsiers op de bok. De Raad van Elf zat opeengepakt in een te kleine 'Jan Pleizier' en hield zich krampachtig vast aan een krat bier in hun midden om niet uit de kar te vallen. Of het kwam door het schrale winterweer of door de span ning is niet bekend, maar hoe dichter de stoet het centrum van het dorp naderde, des te heviger voelde de prins dat er wateroverlast dreigde die op de Verlegde Overtoom de grootte van een dijkbreuk aannam. Bij het, nu De Kern genoemde jeugdhuis zag de prins zijn kans schoon. Hij gelaste de koetsier zijn rijtuig tot staan te brengen en snelde zeer onwaardig het gebouw binnen, alwaar hij de dreigende watersnood voorkwam. Niemand in de optocht had evenwel op zo'n gebeuren gerekend en het begin van de optocht werd vrolijk voortgetrokken door de Pieper- duinse straten, zonder te weten dat de stoet zijn staart verloren had. De koetsier van het rijtuig boog zich naar achteren voor overleg. 'Koetsier, de zweep erover!' luidde het korte, krachtige bevel en dat deed de koetsier. De paarden zetten zich in galop. 'Hé!' dachten de volgende kinderen die het rijtuig zagen verdwijnen: 'Daar gaat de prins', en met opgeheven rokjes en wiebelende hel men holden zij achter de wagen aan. 'Blik sems', vloekte de bestuurder van de Jan Plei- zier, 'Dat wordt steigeren!' en hij spoorde zijn zwarte hengsten tot spoed. Daar rende de optocht door de Dorpsstraat, verbluft nage staard door de toeschouwers, die van de fraaie karren nauwelijks een glimp konden opvan- Jgcn. Moeders zeulden moe wordende kinde ren foeterend voort tot het gemeentehuis was De eerste optocht met horden kinderen, de Raad van Elf in een te kleine 'Jan Plezier' en de prins en de ceremo niemeester in hun staatsierijtuig. 50

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 50