De Maer- of Korendijk, een dijk van een monument Met een treurdicht in de lokale krant werd in 1999 voor het eerst de zorgelijke toestand van de mid deleeuwse Maer- of Korendijk in de publiciteit gebracht. Na een lange periode van overleggen, onderzoeken, informatie uitwisselen en beslissin gen nemen, heeft in 2010 in opdracht van de ge meente Castricum het herstel plaatsgevonden. Op zaterdag 5 juni 2010 vond de feestelijke opening plaats. Het traject naar het herstel is een onderdeel van de dijkgeschiedenis geworden en mag daarom niet in het jaarboek ontbreken. Cultuurhistorie De Maer- of Korendijk is voor de kern Castricum van groot belang geweest als waterkering. De dijk ligt aan de noordkant van de grenssloot die de scheiding vormt tussen Castricum en Heemskerk. Aangenomen wordt dat de aanleg in de tweede helft van de 12e eeuw heeft plaatsgevonden. Maer is waarschijnlijk een verbaste ring van maet of maat dat hooiland betekent. Behalve een waterkering zal de dijk ook een verhoogde toe gangsweg naar de drassige hooilanden zijn geweest. Op een kaart uit 1680 staat Korendijk geschreven als Cooredijck. Coore of Koren kan herleid worden tot keur of schouw. Dit zou kunnen betekenen dat de staat van onderhoud regelmatig werd gecontroleerd. De Maer- of Korendijk verbindt de binnenduinrand met de vroegere buurtschap Heemstede, een zandrug in het binnendeltalandschap van het Oer-IJ. De dijk beschermde de Castricumse weidegronden tegen het opdringende water samen met de verdwenen Bogaards- of Molendijk. Deze dijk liep vanaf Heemstede in noor delijke richting en sloot aan op de hoge gronden van Noordend. Bij sterke wind kon het water vanuit het Wijkermeer, via de nu nog bestaande Dye, ver het voor malige binnendeltagebied worden binnen gestuwd. In de Maer- of Korendijk bevindt zich een dijklus, een dij- komlegging die na een dijkdoorbraak is aangebracht. Het is niet met zekerheid bekend wanneer die dijkdoorbraak heeft plaatsgevonden. In zijn rapport 'Over de jaarlijkse aanwas van organisch sediment in door dijkbreuk gevormde kolken' (1948), beweert A. Reijne dat de Korendijk in 1643 is door gebroken. Hij schrijft: Nadat de Sint-Aagtendijk omstreeks het einde van de dertiende eeuw vanaf de hoge gronden bij Beverwijk tot aan de strandwal van Akersloot als één gesloten dijktracé tot stand was gekomen, degradeerden de Castricumse dijken tot secundaire waterkeringen. De Sint-Aagtendijk was niet altijd doorbraakbestendig, want in 1643 stond het water toch weer tot aan de Castricumse dijken en brak ook de Korendijk door. De oudst bekende afbeelding van het doorbraakgat, ook wel 'wiel' genoemd, komt voor op een anonieme kaart uit de eerste helft van de 17e eeuw. Uit een register van 1730 blijkt dat ten zuiden van de dijk, ter hoogte van de doorbraak, percelen land namen hebben als Dronkenkamp (Verdronkenkamp) en Krom- weels (Kromwiel). Heemskerl Sint-Aagtendijk De dijklus in de Maer- of Korendijk met de door vuilstort dichtgeraakte door- braakplas. 42 Nadat de Sint-Aagtendijk omstreeks het einde van de 13e eeuw vanaf Beverwijk tot aan de strandwal van Akersloot als één gesloten dijktracé tot stand was gekomen, degradeerden de lokale dijken tot secundaire waterkeringen.

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 42