Ten geleide Voorts is het traject van tien jaar om te komen tot herstel van de Maer- of Korendijk beschreven. In het artikel over tien jaar carnaval in Pieperduin wordt de herinnering aan de vele roemruchte prinsen, feesten en optochten levendig gehouden. In de serie over middenstanders zijn nu de slagers aan de beurt. De ontwikkelingen van taken van de veldwachters en poli tie in de gemeente Castricum is beschreven en ook aanver wante functies zijn kort belicht. Het onderwerp wordt in Wij nodigen de lezer tenslotte uit om reacties en aanvullingen op de artikelen aan ons door te geven. Ook voor onder werpen waaraan we in het volgende jaar boek aandacht schenken, zijn bijzondere herinneringen, gegevens, anekdotes en/ of fotomateriaal welkom. Dit betreft onder andere de Castricumse biblio theken, zorgcentrum 'De Boogaert', de groenteboeren en de politie. Het contactadres is Werkgroep Oud-Cas- tricum, Geversweg 1b, 1901 NW Castricum of per email: simon.zuurbier@hetnet.nl, tel: 0251-671511. Wij danken verder allen die aan de totstandkoming van de 36e uitgave hebben bijgedragen. De redactie: Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier Het 36e Jaarboek kent weer een grote verscheidenheid aan onderwerpen. De reeks wordt geopend met een artikel over de geschiedenis van de Vereniging Kennemer Ijs baan, die in 1933 werd opgericht en dit jaar haar 80-jarig jubileum viert. De relatief korte historie van de Gereformeerde kerk wordt beschreven: 1931 start met de ingebruikname van een kerkgebouw aan de Beverwijkerstraatweg, gevolgd in 1955 van de Maranathakerk en in 2005 opgegaan in de Protestantse Gemeente Castricum. Het artikel over de geschiedenis van de kranten in Cas- tricum begint met de uitgave in 1919 van het Weekblad voor Castricum en de komst van de eerste drukkerij aan de Korte Cieweg. De 92-jarige Jan Boesenkool komt aan het woord over het Nieuwsblad voor Castricum dat ruim 40 jaar in handen is geweest van de familie. Ook gaat het over drukkers en redacteuren. twee delen behandeld: in dit jaarboek de periode tot 1940 en volgend jaar van 1940 tot heden. In ditzelfde kader past de beschrijving van een gewelddadige inbraak in 1557. Rond de extra aandacht in 2013 voor de Slag bij Cas- tricum volgt een korte beschrijving van de gevechten in 1799 van de Huzaren van Castricum en de bijzondere rol die de legeraanvoerder kolonel de Quaita hierin speelde. Als vervolg van de artikelen over de Dorpsstraat passeert nu het gedeelte tussen Korte Cieweg en Koningin Wilhel- minalaan de revue als negende deel in deze reeks. Dit jaar bestaat bouwbedrijf A.C. Borst honderd jaar. In dit artikel wordt de geschiedenis van dit bedrijf belicht. Het jaarboek wordt afgesloten met de vaste rubrieken 'Castricum honderd jaar geleden', het jaarverslag en de kroniek over het afgelopen jaar. Het jaarboek heeft een vastgesteld maximum aantal pagi na's van circa 120. Bijna jaarlijks gebeurt het dat door de gewenste variatie aan onderwerpen, gepaard aan een zo volledig mogelijke behandeling, er vanwege ruimtegebrek een a twee artikelen moeten doorschui ven naar een volgend jaarboek. Deze keer heeft de redactie moeten besluiten om de geschiedenis en stam boom van de Castricumse familie pas volgend jaar te publiceren. Het betreft de Castricumse familie Bos. De redactie dankt Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten en Folkert Bangma voor het verstrekken van genealogische gegevens. Sineke van der Sluis knipte in 1936 het lint door tijdens de opening van de Kennemer Ijsbaan. Na ruim 77 jaar kwam zij terug aan de Zeeweg voor opnames van een film van Hans Kinders (rechts) over de geschiedenis van de ijsbaan. 3

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 3