NIEUWSBLAD „éirif CASTRICUM Vanaf oktober 1944 verscheen het illegale blad 'Strijd'. Het was een stencil dat na lezing zo snel mogelijk moest worden doorgegeven aan ongeveer tien adressen. Veel berichten kwamen van luisteraars van her en der verstopte radio's. De krantjes kwamen van een stencilmachine die in het kleine huisje stond van tante Sientje, mevrouw Gesina Veldt-Van der Hurk aan de Kooiweg. Strijd gaat over in Nieuwsblad Direct na het eind van de oorlog blies Nagengast zijn bedrijf weer nieuw leven in. Op 14 mei 1945 verscheen er al een bijzondere uitgave van het blad Strijd en vervolgens werd het Nieuwsblad voor Castricum in de eerste maan den uitgegeven in combinatie met het voorheen illegale blad. Als redactionele medewerkers werden genoemd: V. de Groot, J. Bliek, J. Krom, J.C. Krom en H. Nijdam. De eerste zinnen van het hoofdartikel getiteld 'Bij onze terugkomst' in de editie van 30 mei 1945 luidden: "Het doet ons bijzonder veel genoegen weer ten toneele te mogen verschijnen. Zooals u aan ons uiterlijk ziet, zijn wij door de oorlog ook vermagerd. Jarenlang hebben de moffen en hun vuige trawanten ons het zwijgen opgelegd; thans zullen wij onze oude functie de spiegel van Castri- cum s openbare mening weer hervatten Op 10 augustus 1945 werd wel een heel bijzondere uit gave van het Nieuwsblad bezorgd. Deze bestond uit een aan een kant bedrukt A4-tje met in grote letters de bekend making van de capitulatie van Japan. Onder meer door papierleveranties aan verzetsorganisa ties en het drukken van bonkaarten hield Nagengast uit de oorlogsjaren veel relaties over. Een grote toename van orders was het gevolg, waardoor het pand aan de (Korte) Cieweg te klein werd. In april 1946 kondigt Piet Nagengast in zijn krant het ver trek van de drukkerij uit Castricum aan. Het was hem naar zijn zeggen niet snel genoeg gelukt medewerking van de gemeente te krijgen voor nieuwbouw, maar waarschijn lijk had het ook met opdrachtgevers te maken. In Alkmaar slaagde hij erin aan de Laat een pand met twee verdiepin gen te bemachtigen. Het bovenste gedeelte werd verhuurd aan een modeatelier. Het personeel dat in Castricum voor het bedrijf werkte, ging mee naar de nieuwe vestiging en ook het Nieuwsblad werd er nog enkele jaren gedrukt. Op zaterdag 7 septem ber 1946 opende Nagengast zijn nieuwe bedrijfsruimte. In een terugblik op zijn Castricumse jaren van 1936 tot 1946 vermeldde Nagengast dat er niet minder dan zeven andere bladen in die tijd ook hun geboortedag hebben gevierd, doch na een kort leven ten grave werden gedra gen: "Het meest funeste blad was 'De gemeentebode', onder redactie van de NSB-burgemeester. Schouder aan schouder hebben wij gestreden tegen dit unfaire blaadje." De drukkerij, die hoofdzakelijk haar bestaansrecht had gevonden in het uitgegeven van kranten en periodieken, lag in de oorlogsjaren praktisch stil. Krantenpapier was niet meer verkrijgbaar. Met moeite kon hij nog wat druk orders voor de Distributiekring Castricum en Uitgeest uitvoeren. Daarvoor kreeg de drukkerij in januari 1945 alleen nog stroom op woensdag en donderdag van 9.00 tot 16.00 uur. Piet Nagengast met de antieke trapdegel-drukpers (1961). Aic<ni]in]«niïprtJ-i K ca Hi p. r Lom* nusunm 3 rit Adrtrlialiti SS ttud p*i M+dn w.VICTOi DEGIQQT J BLIEX 3i. N3ÏDA14 Ua. ZATESDAG S fUNl 19i3 VOOR YEH3C!fITTfT ÏT JTEH DAG Het Nieuwsblad voor Castricum gecombineerd met het illegale blad 'Strijd'. 32

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 32