■UÏjK'Ji Hij weet het!' Hollandse tekst en liederen van Carel J. Brensa. Het optreden in Carré zal ongetwijfeld een hoog tepunt geweest zijn voor hem, ook al omdat zijn geboor tejaar 1887 toevallig ook het jaar is waarin Carré werd geopend. Helaas, volgens de recensies was de revue een mislukking en een zouteloos allegaartje. Carel Brensa schreef twee detectives, een boek over een reis naar Zuid-Amerika en boeken op het gebied van de wielersport. In 1935 verscheen van zijn hand het boek 'Tachtig dagen schaak' met een populair-his- torische rapportage van de tweekamp Euwe-Aljechin om het wereldkampioenschap schaken. In Castricum was Carel Brensa actief als voorzitter van de Vereniging voor Forensenbelangen die later met de VVV 'Castricum Vooruit' fuseerde. blad voor Castricum' en is dus de oprichter van de nu nog bestaande krant. Het 75-jarig bestaan is uitgaande van een eerste plaatselijke krant in 1924 al in 1999 herdacht, maar het jubileum had feitelijk in 2011 gevierd moeten worden. Met de komst van het Nieuwsblad kreeg de door Winke- ler opgerichte Castricummer Courant een onverwachte concurrent. Uit het programma voor een feestweek in de zomer van 1936 blijkt dat beide kranten vertegenwoordigd waren in een grote optocht 'van verenigingen en nering doenden'. De twee kranten visten in dezelfde kleine vijver en dat bleek moeilijk vol te houden. Drukkerij Nagengast Hette Woudstra was de wegbereider voor drukkerij Nagen- gast. Piet Nagengast was zijn stiefzoon. Hij hielp veel mee in het bedrijf van zijn tweede vader en volgde een opleiding tot typograaf. Piet trouwde in 1936 met Catharina Hensel- mans en betrok de woning Dorpsstraat 107 vlak naast het Zusterhuis bij de r.-k. kerk. Het was kennelijk de bedoeling dat hij het filiaal van zijn stiefvader zou leiden, maar de verstandhouding was heel slecht en het liep al snel uit op ruzie. Hij verhuisde voor korte tijd met de drukkerij van Dorpsstraat 72 naar een schuur op het adres Dorpsstraat 38. Per 1 oktober 1936 nam hij het filiaal en de uitgifte van het Nieuwsblad voor Castricum officieel over. Nog in hetzelfde jaar vestigde de drukkerij zich aan de Cieweg in het pand van de N.V. Castricumsche Drukkerij waarvan alle schul den en eigendommen werden overgenomen. Drukkerij Nagengast was al het vijfde grafisch bedrijf aldaar. Door die overname kwam dus ook de Castricummer Courant in han den van Nagengast. Aan het eind van de jaren dertig werd in de kop van het Nieuwsblad vermeld dat de Castricummer Courant erin was opgenomen. Hette Woudstra oprichter Nieuwsblad voor Castricum Intussen was er nog een drukkerij in het dorp bijgekomen. Rond 1930 verhuurde bloemist en kweker Jan Kehl een bollenschuur aan Hette Woudstra aan de Dorpsstraat 72. Woudstra had een papiergroothandel en een drukkerij in Alkmaar en was uitgever van een krant onder de naam 'De drie Egmonden'. Hij begon in april 1936 met het 'Nieuws- Oorlogsjaren Nagengast zette de uitgifte van het Nieuwsblad enthousi ast voort. Zelf was hij in de eerste plaats drukker en geen journalist. De hoofdredacteur van de krant was J. Burger uit Beverwijk. Zo af en toe klom Nagengast zelf in de pen. In een hoofdartikel in 1941 gaf hij duidelijk te kennen dat hij van het nationaal-socialisme niets moest hebben. Zo schreef hij onomwonden: "Het is een bekend feit, dat van NSB-ers gezegd wordt, dat voor hen de touwen klaar lig gen en dat de bomen zijn aangewezen, waaraan zij zullen bengelenHij wilde het zelf zogenaamd niet over politiek hebben, maar over een levenshouding en over principes en benadrukte: "Wij zijn en blijven vrije menschen; wij zijn en blijven vrije Nederlanders en we kiezen zelf onze weg." Hoe 'voorzich tig' hij zijn mening ook geformuleerd had, de krant werd enige tijd verboden, door Seyss Inquart op verzoek van NSB-burgemeester Sloet tot Everlo. Carel J. Brensa (midden-boven) aanwezig bij de ondertekening van de overeenkomst tussen uitdager Max Euwe (met de pen in zijn hand) en de -toen nog wel- wereldkampioen schaken Aljechin in 1935. II T«n RË ÜA(L- rj N D MENIST RA VI h - m. 4! Kop van het Nieuwsblad na de samenvoeging met de Castricummer Courant. 31

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 31