Louis Winkeler raakte tijdens zijn cafébezoe ken bevriend met een andere trouwe klant, kapitein Rommel en hij kreeg het voor elkaar dat de kapitein voor de krant het vervoer per schip beschreef van hadjis (bedevaartgangers) naar Mekka. Rommel leverde ook een paar foto's, maar die konden alleen in de drukkerij door abonnees bezichtigd worden (zie voor kapitein Rommel 12e Jaarboek, 1989). In 1925 rolde er nog een bijzonder mooi druk werkje van de pers: een VVV-gids voor Cas- tricum met een beschrijving van het dorp en prachtige foto's. Alle inspanningen ten spijt ging Dante Alighieri eind 1926 failliet. Een sta king van de typografen vanwege achterstallig loon ging er aan vooraf. Louis Winkeler en zijn gezin vertrokken naar Amsterdam en verhuis den vervolgens naar Rijswijk. Daar werd hij drukker voor een religieuze lekencongregatie, de Kruisvaarders van Sint Jan. In 1936 over leed hij op 47-jarige leeftijd. Louis Winkeler zag ook kansen voor een plaatselijke krant. In april 1924 verscheen de nieuwe krant iedere zater dag onder de naam 'Castricummer Courant'. Deze werd onder abonnees verspreid in Castricum, Heiloo, Limmen en Heemskerk tegen de prijs van f 1,- per drie maanden. Een kopie van een exemplaar van 14 juni 1924 is bewaard gebleven. De krant werd bijzonder gewaardeerd. Volgens overlevering werden de verslagen en de commentaren van Winkeler op de vergaderingen van de gemeenteraad door iedereen verslonden. Bij het einde van de eerste jaargang schreef Winkeler: "Een vol jaar, week aan week hebben wij getracht u bekend te maken wat in onze omgeving is voorgevallen. Wij heb ben naar ons beste vermogen gewezen op verkeerde toe standen of dank gebracht voor verbeteringen. Wij hebben een weinig kunnen meewerken tot het verkrijgen van de belangrijkste dingen als een strandweg en waterleiding, in één woord, wij trachten nuttig te zijn voor iedereen. De Castricummer Courant is een deel van Castricum 's leven geworden. Men wacht des Zaterdags op haar en wil haar lezen. Dat is voor ons een mooie voldoening. Het vergoedt enigszins de zorgen en moeite aan het redigeren van een blad verbonden Vervolgens drong hij wel aan op meer abonnees en meer adverteerders om de krant in stand te kunnen houden. Het eerste baantje na de lagere school van de in 2010 over leden Dirk Schotvanger was bij deze drukkerij. Dirk ver telde: "In 1924 kwam de Castricummer uit en daar ging ik toen abonnees voor zoeken. Ik was ook bezig in de afde ling boekbinderij en ik vouwde kranten. Er stonden twee grote drukpersen en een kleine voor kaartjes en zo. De zet ters van de krant kwamen met de trein uit Alkmaar. Direc teur Winkeler was een bekende man in het dorp. Hij zat altijd in de cafés want daar deed hij alle dorpsnieuwtjes op. Hij schreef ook grappige stukjes, in de rubriek 'Langs de Dorpsstraat' onder de naam 'Barbertje." N.V. Castricumsche Drukkerij Op 1 april 1927 startte aan de (Korte) Cieweg een nieuwe onderneming onder de naam N.V. Castricumsche Drukke rij. Inmiddels is dat dan al de vierde drukkerij in hetzelfde gebouw. De eerste directeur is Henricus Mathijs Maria Bettonviel. In 1930 werd hij opgevolgd door Jacob Polak, die tot 1934 op het adres Geelvinckstraat 13 woonde en vervolgens terugkeerde naar Amsterdam. Johan Houbaer heeft de directeursfunctie nog enige jaren waargenomen. De onderneming zette de activiteiten van Dante Alighieri op de oude voet voort, zoals onder andere door de uitgifte van VVV-gidsen en de Castricummer Courant. De druk kerij kwam in 1928 in het nieuws vanwege een inbraak De buit bestond uit een fiets en enige sigaren. In 1932 ver scheen de geschiedenis van 'De Veldslag bij Castricum in 1799' als vervolgverhaal in de krant. Vanwege het succes gaf de drukkerij de feuilleton in 1935 in boekvorm uit. Carel J. Brensa Op 10 november 1936 verspreidde de N.V. Castricum- sche Drukkerij een bijzonder rouwnummer van de Castricummer Courant in verband met het overlijden van burgemeester Lommen. Het hoofdartikel, dat de hele voorpagina besloeg, was ondertekend door Carel J. Brensa. Het bleek het pseudoniem te zijn voor Arie de Geus van den Heuvel. In 1933 was hij in Castricum komen wonen. Hij was toen al een bekend publicist. Arie was getrouwd met Cornelia J. Brens, vandaar het van de naam van zijn vrouw afgeleide pseudoniem Carel J. Brensa of zelfs dr. Carel J. Brensa. Brensa was ook artiest en trad op voor de radio met 'lied jes aan de vleugel'. Hij werkte in 1933 mee aan een revue van producent Frits Stapper. De revue heette 'Kom mee! Louis Winkeler die in 1924 de Castricummer Courant uitgaf. 30

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 30