Voorwoord Het afgelopen jaar bestonden onze reguliere activiteiten vooral uit het houden van exposities, het organiseren van educatieve projecten voor basisscholen, het verder uitbouwen van onze website, het uitvoeren van archeo logisch onderzoek en het beheren en conserveren van ons archief. Daarnaast zijn er enkele zaken die in het bijzonder kunnen worden genoemd. De Werkgroep Oud Castricum heeft voor haar werk behoefte aan een goed overleg en con tact met de gemeente Castricum i.c. het gemeentebestuur. In onze ogen zou dit beter kunnen. Zo heeft de gemeente een extern bureau opdracht gegeven een Erfgoednota op te stellen en de nota Cultuurhistorie uit 2004 daarbij te herzien. Ook de in 2011 vastge stelde Archeologienota zou geëvalu eerd moeten worden. Wij hadden hier graag onze visie op gegeven, vooral omdat wij ons niet kunnen voorstellen dat nog recent gekozen doelstellingen nu alweer verouderd zijn. In tijden van crisis en bezuinigingen is het in onze ogen jammer dat er opnieuw tijd en geld geïnvesteerd wordt in een beleids nota. De aanwijzing van monument waardige terreinen en landschappelijke structuren, een van de voornemens, is nog niet eens afgerond. Wel heeft de gemeente in samenwer king met de historische verenigingen en met de monumentenraad op diverse plaatsen fraaie informatiebordjes bij monumenten geplaatst, wat getuigt van veel waardering voor onze cultuurhistorie. De symbolische onthulling is gecombi neerd met feestelijkheden rond de start van de bouw van het provinciaal Archeologisch Informatie Centrum. De realisering van dat gebouw in ons dorp is een prach tige beloning voor het archeologisch pionierswerk dat hier is verricht. Verheugd zijn we dat na veel overleg met de gemeente we verder kunnen met de ontwikkeling van een bouw plan voor de gewenste uitbreiding van ons gebouw De Duynkant. Via onze website zullen wij u van de voort gang op de hoogte houden. Verschillende fondsen, bedrijven en particulieren heb ben in het afgelopen jaar bijgedragen aan een inza meling om opdracht te kunnen geven voor de res tauratie van het grafmonument van de eerste genees- heer-directeur van ziekenhuis Duin en Bosch dr. J.W. Jacobi. De komst van het ziekenhuis in 1909 is van enorme betekenis geweest voor ons dorp en de omgeving. In het licht van die geschiedenis was de deplorabele toestand van het grafmonument op de oude begraafplaats van het ziekenhuis ons een doorn in het oog. In het najaar is het gerestaureerde monu ment aan de directie van het ziekenhuis overgedragen. Ook de documentairefilm over de Slag bij Castricum, een initiatief van Pauline van Vliet, met ondersteuning van Oud Castricum is mogelijk gemaakt door verschil lende fondsen van particulieren en bedrijven en nadert zijn afronding. Gezien de reacties op ons werk, die wij vanuit de inwo ners van Castricum ontvangen, zijn wij van mening dat onze stichting wederom aan haar doelstellingen heeft voldaan. Wij danken iedereen die ons in welke vorm dan ook heeft gesteund. Gerard Veldt, waarnemend voorzitter Stichting Werkgroep Oud-Castricum De voorzitter van de werkgroep Frans Duffhues is op 25 juli 2013 overleden. Te zijner nagedachtenis is op bladzijde 113 een In memoriam opgenomen. WoQnhuts en stolpboerderij '■pffïSGcwt, Een van de nieuwe informatieborden is geplaatst bij een woonhuis en voormalige boerderij op de Alkmaarderstraatweg. 2

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 2