CASTRICUM Over kranten en drukkers gesproken NRftML- l/ENN DRUKKERIJ WEEKBLAD VOOR Weekblad voor Castricum Alsof het gisteren was, herinnert Jan Boesenkool (92) zich dat zijn vader besloot dat ze naar Cas tricum zouden verhuizen. Het was in 1941, het tweede oorlogsjaar. Vader Klaas, bedrijfsleider van een drukkerij in Middelburg, had een paar maanden gevangen gezeten. Hij was opgepakt door de Duitsers om onduidelijke redenen en kon niet meer terugkomen in zijn oude functie. In dezelfde drukkerij werkte Jan als leerling en voor hem dreigde uitzending naar Duitsland. Aan de Geelvinckstraat in Castricum stond de drukkerij van Johan Eriks te koop. De druk kerij lag stil en Klaas Boesenkool slaagde er in die over te nemen. Zo begon het bedrijf dat het Nieuwsblad voor Castricum ruim 40 jaar in han den heeft gehad. Een flinke episode, maar het is slechts een deel van het verhaal, dat begon lang voor drukkerij Boesenkool zich over de krant ontfermde. De druktechnieken evolueerden snel, zetmachines namen het handzetten over en tenslotte veranderde alles door de komst van de computer. Voor Jan Boesenkool gaat er nog steeds niets boven de oude 'Heidelberger'. In november 1918 kwam er een einde aan de Eerste Wereldoorlog. Betere tijden braken aan. In 1919, het jaar waarin het Weekblad voor Castricum voor het eerst ver scheen, werd op initiatief van de jonge burgemeester Lom men de VVV 'Castricum Vooruit' opgericht. Elektriciteit, 'knoppies licht' zoals de mensen zeiden, was in aantocht. De krant berichtte dat het gas- en elektriciteitsbedrijf tele fonisch bereikbaar zou worden en wel onder nummer 16. Ook goed nieuws was dat de hond van caféhouder Piet Schotvanger weer thuis was gekomen na een paar dagen zoek te zijn geweest. Het 'Weekblad voor Castricum', de voorganger van het tegenwoordige Nieuwsblad voor Castricum, werd ruim 94 jaar geleden (april 1919) uitgegeven door Drukkerij De Kennemer, gevestigd in de Peperstraat in Beverwijk. Het bedrijf verhuisde in 1936 naar de Breestraat en is in 1952 opgeheven. De abonnementsprijs van de krant bedroeg 65 cent per drie maanden. De kop van de krant vermeldde dat J. Stuifbergen de vertegenwoordiger was, zowel voor - k*.~i Het oudste in het Regionaal Archief aanwezige Weekblad voor Castricum van 3 januari 1920. Jan Boesenkool op zoek naar foto's en documenten uit zijn verleden. Het vignet van Drukkerij De Kennemer die gevestigd was aan de Peperstraat in Beverwijk. 28

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 28